“Cholitas montañeras” zdobywają szczyty

W ostatnim tygodniu Internet obiegły zdjęcia kobiet Aymara, które w tradycyjnych strojach wspięły się na Huayna Potosí, jeden z najwyższych szczytów w Boliwii. To, bagatela, spacer na wysokość 6099 m n.p.m.

Zdjęcia zostały wykonane przez fotografów The Associated Press i przedstawiają 11 kobiet należących do andyjskiej  grupy etnicznej Aymara, które wspinają się na Huayna Potosí w tradycyjnych strojach: szerokich, kolorowych spódnicach i z chustami narzuconymi na plecy.

Góry to dla nich całe życie: ich bracia i mężowie są przewodnikami górskimi, a one same zajmują się przygotowywaniem jedzenia dla wspinaczy. Niepozorne z wyglądu, często przewyższają kondycją nawet wprawionych miłośników wycieczek górskich.

Ich historie są podobne. Jedna z nich, Domitila Alaña, powiedziała: “Najpierw byłam tragarką, a potem kucharką, ale turyści cały czas pytali mnie, jak jest na Huayna Potosí i musiałam się tam wspiąć, żeby móc im odpowiedzieć”. Domitila chciała zostać przewodniczką, ale nie mogła sobie pozwolić na zakup sprzętu. Twierdzi, że najtrudniej jest nauczyć się wspinać w długiej spódnicy, ale po jakimś czasie można się przyzwyczaić.

2FC4F85B00000578-0-image-a-23_1451839832025
Foto: dailymail.co.uk

W ich wycieczkach zawsze towarzyszy im przewodnik. Wejście na szczyt trwa dwa dni i rozpoczyna się tuż po północy, w momencie kiedy śnieg jest najtwardszy. Słońce powoduje pęknięcia na śniegu, przez co wspinaczka staje się bardziej niebezpieczna.

Źródło: dailymail.co.uk
Foto: dailymail.co.uk

Niektóre z kobiet marzą o wejściu na szczyt Aconcagua, najwyższy lodowiec kontynentu, który liczy sobie 6960 m wysokości bezwzględnej.

Źródła:

http://elvocero.com/bolivia-mujeres-escaladoras-de-montanas/

http://blog.apimages.com/2015/12/22/bolivia-cholita-mountain-climbers/

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3382872/Pictures-amazing-mountain-women-Bolivia-climbing-traditional-multi-coloured-costumes-help-foreign-tourists-scale-country-s-fearsome-peaks.html#ixzz3wE4Q7IUT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *