Argentyna: Rząd oskarża zmarłego prokuratora

Argentyński rząd wydał w środę oświadczenie, w którym oskarża zmarłego prokuratora, Alberto Nismana, o próbę politycznego zdestabilizowania kraju poprzez zarzuty stawiane głowie państwa, Cristinie Fernández de Kirchner.

„Co chciał osiągnąć prokurator Nisman swoimi doniesieniami pełnymi sprzeczności, pozbawionymi logiki i podstawy prawnej? Czy istnieje inne wytłumaczenie niż to, że próbował uzyskać efekt politycznej destabilizacji?” – czytamy w oświadczeniu.

Fernández zwraca również uwagę na niespójności w dokumentacji sporządzonej przez Nismana, powołując się na dwa dokumenty datowane na grudzień 2014 roku i styczeń 2015 roku, które zostały znalezione po śmierci prokuratora w jego sejfie. Ma z nich wynikać, że nie był on przekonany co do zarzutów, które stawiał.

Prokurator krótko przed śmiercią oskarżył prezydent i innych urzędników państwowych o chronienie Irańczyków odpowiedzialnych za zamach w siedzibie Żydowskiego Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy w Argentynie w 1994 roku. Zginęło wtedy 85 osób, a 300 zostało rannych.

Alberto Nisman został znaleziony martwy 18 stycznia br. w podejrzanych okolicznościach na dzień przed zaplanowanym spotkaniem z kongresem. Miał wtedy przedstawić zarzuty przeciw rządowi. W lutym odbył się marsz ku czci prokuratora, podczas którego mieszkańcy Argentyny domagali się sprawiedliwości i prawdy.

Źródło: http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/03/150304_argentina_gobierno_acusa_nisman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *