Annie Leibovitz zwraca uwagę na problem kobietobójstwa w Meksyku

Annie Leibovitz, najbardziej znana fotografka świata, przed której obiektywem przewinęły się setki sław, od królowej Elżbiety po Miley Cyrus, zabrała głos w sprawie sytuacji kobiet w Meksyku. Podczas wizyty w kraju w ubiegłym tygodniu, nieoczekiwanie wybrała się z aparatem do gminy Chimalhuacán. Tam, u brzegu kanału ściekowego, stoją w rzędzie różowe krzyże. Upamiętniają ofiary kobietobójstwa, których ciała regularnie  pojawiają się w kanale.

Chimalhuácan jest jedną z meksykańskich gmin, w których wprowadzono wyjątkowe środki do walki z kobietobójstwem. Alerta de género to zbiór działań podejmowanych przez rząd w obliczu ogromnej liczby zamordowanych kobiet. Obejmują one m.in. obowiązek sporządzania protokołów ze śledztw w sprawach morderstw kobiet, programy prewencyjne i reformy, mające na celu zniwelowanie nierówności płci w polityce publicznej.

Leibovitz, podczas wizyty zamkniętej dla dziennikarzy, sfotografowała meksykańską prawniczkę, Andreę Medinę Rosas, biorącą udział m.in. w historycznej sprawie Campo Algodonero. Pamiętna sprawa zakończona została wyrokiem, którym Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka uznał Meksyk odpowiedzialnym za dokonane tam zbrodnie kobietobójstwa, zmuszając państwo do rozpoczęcia działań mających na celu wyjaśnienie śmierci ponad 400 kobiet zamordowanych w Ciudad de Juarez od 1993 roku.

Artystka w wywiadzie powiedziała, że chce, by jej seria fotografii kobiet pokazała nie tylko gwiazdy, ale również zwróciła uwagę na problemy społeczne i kobiety, które wciąż walczą o swoje prawa. Nadzieje Leibovitz na przyciągnięcie uwagi do problemu kobietobójstwa w Meksyku podzielają także lokalne działaczki, które na wsparcie rządu nie mogą niestety liczyć. Kilka miesięcy temu różowe krzyże zostały usunięte pod pretekstem czyszczenia koryta ścieku. Sesja zdjęciowa w tym miejscu jest więc swoistym znakiem oporu przed zapomnieniem, jakie chętnie widziałyby tam miejscowe władze.

Źródła:

http://cultura.elpais.com/cultura/2016/07/08/actualidad/1468014900_690740.html

http://www.animalpolitico.com/2016/04/la-alerta-de-genero-una-herramienta-ineficaz-para-detener-los-asesinatos-de-mujeres/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *