Amnesty International: „fala zabójstw” w Kolumbii

Organizacja poddaje w wątpliwość skuteczność środków bezpieczeństwa w toczącym się w Kolumbii procesie pokojowym.W ten piątek organizacja Amnesty International wydała komunikat, w którym wyraziła zaniepokojenie w związku z narastającą „falą zabójstw” wśród członków kolumbijskich społeczności rdzennych. Tylko w ubiegłym tygodniu zamordowanych zostało sześć osób pochodzących z trzech plemion: Awá, Wounan i Nasa.

Szczególne wzburzenie spowodowała śmierć Gersona Acosty, lidera Kapituły Ludów Rdzennych „Kite Kiwe” i działacza na rzecz praw człowieka, który został zastrzelony 19 kwietnia. Acosta już od jakiegoś czasu był objęty programem ochrony, ponieważ od dawna otrzymywał groźby w związku ze swoją pracą na rzecz ofiar konfliktu. Jak się okazało, ochrona ta nie powstrzymała wynajętego mordercy przed oddaniem strzału.

O trudnej sytuacji wielu kolumbijskich plemion wiadomo już od dawna – spora część z nich zamieszkuje rejony, które od lat dotknięte są konfliktem zbrojnym. Ich liderzy ciągle domagają się nie tylko uwagi opinii publicznej, lecz także konkretnych działań ze strony rządu, tym bardziej, że nawet po rozpoczęciu procesu pokojowego ich położenie się nie poprawiło. Amnesty International wskazuje, że to najwyższy czas, aby prezydent Santos i  kolumbijskie władze spełniły swoje obietnice i skutecznie chroniły ofiary konfliktu.

Erika Guevara-Rosas, szefowa Amnesty International na kraje Ameryk, przyznała, że ostatnie zabójstwa jasno pokazują wyzwania, jakie niesie za sobą wdrażanie procesu pokojowego na terenach, które najbardziej ucierpiały podczas wieloletniego konfliktu zbrojnego. Wyraziła też nadzieję, że sprawcy ostatnich wydarzeń nie pozostaną bezkarni.

Źródła:

http://www.elespectador.com/noticias/judicial/amnistia-denuncia-ola-de-asesinatos-de-indigenas-en-colombia-articulo-690317

http://internacional.elpais.com/internacional/2017/04/22/colombia/1492871876_796596.html

http://www.dw.com/es/amnist%C3%ADa-internacional-denuncia-ola-de-asesinatos-de-ind%C3%ADgenas-en-colombia/a-38541792

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *