Ameryka Łacińska nadal najbrutalniejszym regionem na świecie

Dane potwierdzają, że Ameryka Łacińska wciąż stanowi najbrutalniejszy region na świecie. Portal opisujący ten problem podaje, że w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów prawie połowę zabójstw popełniają młodzi mężczyźni pomiędzy 15. a 29. rokiem życia.

W pierwszej dziesiątce najniebezpieczniejszych krajów świata pod względem współczynnika zabójstw z rejonu Ameryki Łacińskiej i Karaibów jest aż 9 państw tego regionu. W zestawieniu znalazły się: Salwador, Wenezuela, Belize, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Jamajka, Honduras, Anguilla, Gwatemala i Kolumbia.

Iberoameryka opisywała już to zagadnienie przed 2 miesiącami. Wprawdzie obecnie przytaczane dane pochodzą z raportu z 2013 roku, ale pozwalają dostrzec główne problemy, które przywoływano w poprzednim artykule na ten temat na podstawie danych z InSight Crime.

Dane zgromadzone na wspomnianej wcześniej stronie zostały zaczerpnięte z raportu UNODC (United Nations Office on Drugs and Crime – Biuro NZ ds. Narkotyków i Przestępczości) na 2012 rok.

Oprócz alarmujących danych o młodocianych sprawcach zabójstw w tym regionie podano informację o tym, że region Ameryki Łacińskiej i Karaibów generował łącznie ok. 33% wszystkich zabójstw na świecie, co znaczy ni mniej, ni więcej, że do co trzeciego zabójstwa na świecie doszło w tym rejonie.

Ciekawostką jest, że w Salwadorze, który zajął szóste miejsce w tym rankingu, ok. 15% zabójstw popełniły kobiety. Jest to najwyższy wskaźnik udziału kobiet jako sprawców tego rodzaju przestępstw spośród pierwszych dziesięciu państw rankingu. W pozostałych krajach wskaźnik ten wynosi ok. 5-8%.

Ponadto we wszystkich krajach tego rejonu, w których zgromadzono odpowiednie dane, stwierdzono, że głównym narzędziem zbrodni była broń palna – wskaźniki przekraczają 60%.

Ciekawą wizualizację na tego tematu można znaleźć tutaj.

Jedyną pozytywną informacją jest to, że obserwując powyższe dane za 2012 rok oraz dane z InSight Crime z 2014 roku, można stwierdzić, że sytuacja zaczyna się poprawiać.

Źródła:

http://homicide.igarape.org/

http://www.insightcrime.org/news-analysis/insight-crime-2014-homicide-round-up

Ameryka Łacińska najbrutalniejszym regionem na świecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *