ALBA szykuje się do walki z wirusem Ebola

Gorączka związana z rozprzestrzenianiem się wirusa Ebola w Afryce Zachodniej dotarła też do Ameryki Łacińskiej. W zeszłą środę prezydent Wenezueli Nicolás Maduro zapowiedział zwołanie nadzwyczajnego spotkania, w którym uczestniczyć mają ministrowie zdrowia z państw członkowskich ALBA.

Spotkanie ministrów miało odbyć się w tym tygodniu w stolicy Wenezueli, Caracas, jednak nie wiadomo, czy do niego doszło. Miało mieć na celu uzgodnienie wspólnych środków prewencyjnych, których zadaniem będzie uchronienie regionu przed epidemią wirusa Ebola. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele wszystkich państw członkowskich ALBA, tj. Wenezueli, Boliwii, Kuby, Ekwadoru, Nikaragui, Saint Vincent i Grenadyn, Dominiki oraz Antigui i Barbudy.

Z kolei szczyt szefów i wysokich przedstawicieli państw członkowskich został zapowiedziany na poniedziałek 20 października br. Odbędzie się on w Hawanie na Kubie, a udział w nim wezmą także delegaci organizacji międzynarodowych. Szczyt ma stanowić odpowiedź na apel Organizacji Narodów Zjednoczonych o zjednoczenie wysiłków na rzecz ograniczania zasięgu wirusa Ebola.

Inicjator pomysłu – Wenezuela – na lotniskach i w karetkach wciela już w życie protokoły zalecane przez Panamerykańską Organizację Zdrowia (OPS). We wtorek do kraju przybyło też wyposażenie laboratoriów i specjalne kombinezony ochronne dla ponad 1,5 tys. osób. Podobne laboratoria powstały już w Peru, Gwatemali, Panamie i Hondurasie.

Na początku października Kuba wysłała 165 lekarzy do ogarniętego epidemią Sierra Leone. Rząd kubański zapowiedział też delegowanie kolejnych 296 medyków, którzy będą świadczyć swoje usługi w Gwinei, Liberii, Sierra Leone i czterech innych państwach dotkniętych wirusem Ebola.

Źródła:

ALBA realizará reunión extraordinaria sobre ébola en Cuba

Ministros del ALBA se reunirán en Caracas para coordinar medidas contra ébola

0 thoughts on “ALBA szykuje się do walki z wirusem Ebola”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *