Wstrząsy w Ameryce Środkowej

W minioną sobotę, niedzielę i poniedziałek Amerykę Środkową nawiedziły silne wstrząsy. Wśród krajów dotkniętych trzęsieniem ziemi znalazły się Gwatemala, Panama, Salwador i Kostaryka.

Sobotnie wstrząsy dotknęły Kostarykę i Panamę z siłą 6,4 stopnia i 6 stopni oraz Gwatemalę z siłą 4,7 stopnia w skali Richtera. Epicentra znajdowały się na Pacyfiku odpowiednio w odległości 38 km od Puerto Armuelles, 65 km od Laurel i na południu Meksyku 68 km od granicy z Gwatemalą. Żadne z omawianych trzęsień nie spowodowały strat w ludziach, jednak pierwsze z nich przyczyniło się do drobnych zniszczeń w mieście Chiriquí.

Niedziela zapisała się na sejsmografach w postaci dwóch silnych wstrząsów z epicentrum na Pacyfiku, oddalonym o 140 km od miasta Gwatemala. Poranne trzęsienie ziemi miało siłę 5,8 stopnia, zaś popołudniowe 5,6 stopnia w skali Richtera. Wstrząsy, które można było odczuć na terytorium Gwatemali i Salwadoru, nie spowodowały strat materialnych ani ofiar w ludziach. Były to najsilniejsze wstrząsy z siedmiu, które nastąpiły w niedzielę w tym regionie.

W poniedziałek 8 grudnia br. ziemia zatrzęsła się w Panamie. Trzęsienie miało siłę 6,6 stopnia w skali Richtera, a jego epicentrum znajdowało się 20 km od półwyspu Burica. Nie odnotowano żadnych strat materialnych, nikt nie został ranny, ani nie ma też zagrożenia wystąpieniem tsunami.

Źródła:

http://actualidad.rt.com/actualidad/view/149999-terremoto-sismo-fuerte-panama

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/12/141207_sismo_guatemala_el_salvador

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/12/141206_sismos_en_centroamerica

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/fuertes-sismos-sacuden-panama-costa-rica-y-guatema.aspx

One thought on “Wstrząsy w Ameryce Środkowej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *