Wizyty Renziego, Hollande’a i Obamy w Argentynie

Wizyta włoskiego premiera, Mattea Renziego, jest określana jako “symbol nowej ery” w polityce międzynarodowej Argentyny. To pierwsza wizyta premiera Włoch w Argentynie od 18 lat, choć w kraju tym mieszka aż 900 tys. włoskich obywateli i miliony osób włoskiego pochodzenia. Matteo Renzi poprosił o wybaczenie za to, że premierzy Włoch od tak dawna nie odwiedzali “bratniego kraju”, w którym żyje “więcej Włochów niż w Bolonii”.

Do tej drugiej grupy zalicza się sam nowo wybrany prezydent Argentyny, Mauricio Macri. Jak twierdzi, Argentyna “odzyskuje teraz swoje związki ze światem”. Witając Renziego, Macri zażartował nawet, że premier Włoch i prezydent Francji rywalizowali, który z nich jako pierwszy odwiedzi jego kraj.

Głównym celem wizyty jest niewątpliwie chęć rozwoju kontaktów gospodarczych. Bardzo zależy na tym obu stronom. Prezydent Macri chciałby bowiem, by Argentyna “przestała być spichlerzem świata, a stała się jego supermarketem”. Renzi z kolei twierdzi, że na świecie panuje entuzjazm w związku z wyborem Macriego na prezydenta. Zapowiedział także, że w czerwcu przyjedzie do Argentyny delegacja 300 włoskich przedsiębiorców.

Renziemu, który w Buenos Aires spędził zaledwie nieco ponad godzinę, wytknięto jednak wpadkę. Podczas publicznego wystąpienia wyrecytował znaleziony w internecie wiersz, przypisując go Jorgemu Luisowi Borgesowi. Zdaniem Rodolfa Terragna, ambasadora Argentyny przy UNESCO oraz znawcy twórczości Borgesa, wiersz ten był zupełnie nie borgesowski – przypominał raczej wiersze siostry Juany de la Cruz.

24 lutego Argentynę odwiedzi prezydent Francji François Hollande. Przyjedzie tam z Peru, gdzie weźmie udział w Peruwiańsko-Francuskim Forum Gospodarczym. Wizytę zapowiedział też prezydent USA Barack Obama. Do Buenos Aires przyleci on na dwa dni z Kuby, gdzie będzie przebywał 21 i 22 marca.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/02/18/argentina/1455814334_888203.html?id_externo_rsoc=FB_CM

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/02/19/argentina/1455911979_714762.html#?ref=rss&format=simple&link=link

http://www.lanacion.com.ar/1871704-hollande-prepara-una-intensa-agenda-para-su-viaje-a-la-argentina

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/02/16/argentina/1455649267_877372.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *