Wenezuela: Więźniowie polityczni wyjdą na wolność

W najbliższy piątek na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego Wenezueli odbędzie się drugie czytanie ustawy o amnestii więźniów politycznych.

Na początku lutego Asamblea Nacional przyjęła projekt ustawy do dalszego rozpatrzenia. „Za” głosowało 109 deputowanych. Na posiedzeniu były obecne rodziny więźniów, w tym żona Leopolda Lópeza – głównego opozycjonisty, uwięzionego 2 lata temu za rzekome agresywne podżeganie do protestów przeciwko władzy.

W tym tygodniu zostanie ujawniona lista wszystkich więźniów, którzy zostaną objęci amnestią. Oprócz Leopolda Lópeza na liście z pewnością znajdzie się również  Daniel Ceballos – były prezydent stolicy oraz sędzia María Lourdes Afiuni. Na wolność wyjdzie ogółem 78 więźniów politycznych. Niektórzy z nich zostali aresztowani podczas nieudanego zamachu stanu 11 kwietnia 2002 roku.

Ustawa o amnestii ma objąć też tych, którzy podlegają karze ograniczenia wolności (są zobowiązani do meldowania się na policji co 15 dni). Szacuje się, że liczba osób objętych tym rodzajem kary sięga prawie 3 tysięcy.

Nad projektem ustawy o amnestii pracowali najlepsi wenezuelscy prawnicy,  w tym wielu specjalistów od praw człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *