Kolumbijski dziennik “El Espectador” opublikował wywiad z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej na temat współpracy gospodarczej obu krajów. Obecnie Chiny są drugim najważniejszym partnerem handlowym Kolumbii tuż po Stanach Zjendoczonych, a ich pozycja będzie się umacniać.
W 2013 roku bilans transakcji handlowych między Chinami i Kolumbią wyniósł 10,4 mld dolarów, a w pierwszym półroczu tego roku eksport do Chin wzrósł o 40%. Suma inwestycji chińskich w Kolumbii w ostatnich dziesięciu latach wyniosła ponad 2 miliardy dolarów (w całej Ameryce Łacińskiej 40 miliardów dolarów). Niedługo mają się rozpocząć badania mające na celu sprawdzenie, czy między Kolumbią a Chinami powinien zostać podpisany traktat o wolnym handlu. Czynniki utrudniające wymianę handlową to według chińskiego ambasadora przede wszystkim nieznajomość języka, odległość między krajami i niektóre regulacje celne.
Obecnie na rynku kolumbijskim działa około 30 chińskich firm, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Te pierwsze zajmują się głównie wydobyciem ropy i jej przeróbką na produkty petrochemiczne (odpowiednio Sinopec i Sinochem). Chińczycy sprzedają w Kolumbii również samochody i motory. Z przedsiębiorstw prywatnych można wymienić firmę Huawei, która bardzo dobrze radzi sobie na kolumbijskim rynku. Ambasador Wang Xiaoyuan przewiduje, że w przyszłości w Kolumbii pojawią się również chińskie firmy specjalizujące się w budowie linii kolejowych i portów, a także przedsiębiorstwa z sektora rolniczego.
Z kolei spośród dóbr eksportowanych przez Kolumbię do Chin należy wymienić przede wszystkim ropę naftową, węgiel, hipernik i minerały. Ze względu na swoją ogromną populację, Chiny muszą też importować dużą ilość żywności, dlatego rynek zbytu znalazły tam kolumbijskie produkty rolniczo-hodowlane. Według Wang Xiaoyuana ich eksport będzie rosnąć. W Chinach jest również zapotrzebowanie na produkty modyfikowane genetycznie oraz owoce tropikalne. Coraz większą popularnością cieszy się tam kolumbijska kawa.
Natomiast chińskie produkty w wielu przypadkach wypierają w Kolumbii te produkowane lokalnie. Ten problem dotyczy między innymi mebli, odzieży i obuwia.
Anna Szatyłowicz
Źródła:
http://www.elespectador.com/noticias/economia/china-viene-el-agro-y-energia-articulo-524145
http://www.centrovirtualdenegocios.com/informes-cvn/item/282-china-principal-proveedor-para-colombia-de-calzado