Trwają XXII Igrzyska Ameryki Środkowej i Karaibów Veracruz 2014

W dniu 14 listopada br. w meksykańskim mieście Veracruz rozpoczęły się XXII Igrzyska Ameryki Środkowej i Karaibów. Zawody, w których udział bierze prawie 5700 sportowców z 31 krajów, uważane są za najstarszą imprezę sportową o charakterze regionalnym na świecie. Historia Igrzysk Ameryki Środkowej sięga 1924 roku, kiedy to Meksykańskie Towarzystwo Olimpijskie (pierwsza nazwa Meksykańskiego Komitetu Olimpijskiego) wyszło z inicjatywą organizacji międzynarodowych zawodów, których najważniejszym celem była poprawa konkurencyjności sportowców z państw Ameryki Środkowej.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=rFsvrwyQtSo&w=560&h=315]

Uczestnicy tegorocznych Igrzysk zmierzą się aż w 36 dyscyplinach, z których jedynie 12 posiada oficjalny status, pozwalający najlepszym na bezpośrednią kwalifikację do przyszłorocznych Igrzysk Panamerykańskich Toronto 2015. Do najciekawszych konkurencji rozgrywanych w Veracruz należą m.in. maraton pływacki, baseball, squash, ale w programie Igrzysk przewidziane są także klasyczne dyscypliny olimpijskie, takie jak zapasy, podnoszenie ciężarów czy lekkoatletyka. Organizatorzy imprezy oceniają, że zawody zgromadzą na obiektach sportowych Veracruz nawet milion kibiców.

Obecnie, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, na czele klasyfikacji medalowej z dorobkiem 192 krążków (w tym 69 złotych) znajduje się Meksyk, a drugie i trzecie miejsce zajmują odpowiednio Kuba (147 medali) i Kolumbia (150 medali). XXII Igrzyska Ameryki Środkowej i Karaibów potrwają do 30 listopada br., a gospodarzem kolejnej imprezy będzie w 2018 roku kolumbijskie miasto Barranquilla.

Źródła:

http://veracruz2014.mx/juegos/

http://revista.morelos.gob.mx/morelos-es-deporte-dependencias/xxii-juegos-deportivos-centroamericanos-y-del-caribe-veracruz-2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *