Guga – najlepszy brazylijski tenisista

GUGA1
Źródło: http://www.breakpointbr.com.br

Gustavo Kuerten, znany powszechnie jako Guga (podobnie jak wielu Brazylijczyków o imieniu Gustavo), urodził się w 1976 roku we Florianópolis w Stanie Santa Catarina, na południu Brazylii. Uważany jest dzisiaj za najlepszego tenisistę w historii Brazylii i czwartego nie-Amerykanina, obok Rogera Federera, Rafaela Nadala i Novaka Djokovica, który przynajmniej jeden raz wystąpił w finale wszystkich czterech turniejów Masters w Ameryce Północnej (Indian Wells, Miami, Montreal/Toronto i Cincinnati). Jest też jedynym tenisistą w historii, który pokonał Pete’a Samprasa i Andre Agassiego na jednych zawodach.

Kuerten zaczął grać w tenisa w wieku 6 lat. Kiedy miał 14 lat poznał Larriego Passosa, który trenował go przez kolejnych 15 lat. To właśnie on przekonał tenisistę i jego rodzinę, że ma wystarczający talent, aby zostać profesjonalnym graczem. Tak oto w 1995 roku Guga został zawodowym tenisistą.

Już dwa lata później odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w grze pojedynczej w wielkoszlemowym French Open, stając się tym samym najniżej sklasyfikowanym w historii zwycięzcą turnieju (startował jako 66. zawodnik) oraz pierwszym Brazylijczykiem, który wygrał rozgrywki tej kategorii. Był to jego pierwszy tak wielki sukces w prestiżowym turnieju.

Później tryumfował na kortach Roland Garros jeszcze dwukrotnie (w 2000 i 2001 roku). W 2000 roku, jako pierwszy tenisista z Ameryki Południowej, przez 43 tygodnie był liderem rankingu singlowego ATP. Kolejny sezon zakończył zaś na drugiej pozycji.

W 2002 roku Kuerten zaczął się zmagać z kontuzjami, m.in. stawu biodrowego. Mimo to w latach 2002-2004 udało mu się wygrać cztery turnieje w grze pojedynczej. Od 1996 do 2007 roku reprezentował również swój kraj w Pucharze Davisa.

Ostatecznie 25 maja 2008 Guga zakończył karierę sportową. Do jego dorobku zawodowego można zaliczyć dwadzieścia wygranych i dziewięć finałów w turniejach singlowych oraz osiem zwycięstw i dwa finały w deblu.

Teraz o życiu Gugi znowu zrobiło się głośno, szczególnie w jego rodzinnym mieście Florianópolis, z powodu wydanej niedawno autobiografii (“Guga, um brasileiro”). Były tenisista, poprzez opis własnych uczuć, ukazuje w niej w niezwykle szczery i poruszający sposób najważniejsze momenty swojego życia. Opisuje wspomnienia z dzieciństwa i młodości, które naznaczyła śmierć ojca i choroba młodszego brata, w tym samym skromnym i zabawnym stylu, jaki charakteryzował jego grę.

Marta Jarzyńska

Źródła:
http://pt.wikipedia.org/wiki/Gustavo_Kuerten
http://www.esextante.com.br/publique/cgi/cgilua.exe/sys/start.htm?infoid=8973&sid=2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *