Jak długo żyją mieszkańcy Iberoameryki?

Średnia długość życia w Ameryce Łacińskiej
Średnia długość życia w Ameryce Łacińskiej

Statystyczni mieszkańcy Iberoameryki urodzeni w 2010 roku będą żyć prawie 75 lat. To niemal tyle samo, co ich rówieśnicy z Polski (76 lat). Jeśli spojrzeć na mapę przedstawiającą oczekiwaną długości życia wyraźnie widać ogromne dysproporcje w długości życia mieszkańców różnych krajów. Podczas gdy statystyczni Chilijczycy przeżyją 79 lat, ich sąsiedzi z północy, Boliwijczycy, dożywają już tylko 66 lat (aż 13 lat krócej!).

Średnia długość życia Boliwijczyków może wydawać się względnie krótka, jednak warto zwrócić uwagę na to, że kraj ten zrobił ogromne postępy w tej materii w ostatnich trzech dekadach. Jeszcze w 1980 roku oczekiwana długość życia wynosiła tylko 52 lata. Oznacza to, że w ciągu 30 lat średnia oczekiwana długość życia w tym państwie wydłużyła się o 14 lat.

Ciekawym przypadkiem jest też Kuba, której mieszkańcy od kilku dekad żyją względnie długo. Już w 1980 roku średnia oczekiwana długość życia wynosiła 74 lata, co stanowiło najwyższy wynik w całej Iberoameryce. Po trzydziestu latach Kuba, obok Kostaryki i Chile, nadal jest iberoamerykańskim liderem (79 lat). Mimo bardzo niskiego PKB na mieszkańca, starsi mieszkańcy Kuby są objęci powszechnym i bezpłatnym systemem opieki zdrowotnej. Wskaźniki śmiertelności niemowląt należą do najniższych na świecie, a większość mieszkańców ma zapewniony dostęp do urządzeń sanitarnych.

Średnia długość życia w Ameryce Łacińskiej - kobiety i mężczyźni
Średnia długość życia w Ameryce Łacińskiej – kobiety i mężczyźni

Średnia oczekiwana długość życia w Iberoameryce jest bardzo zróżnicowana, gdy spojrzymy na nią w ujęciu genderowym. Tak jak na całym świecie, również w tym regionie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Najdłużej żyjące Iberoamerykanki mieszkają w Portoryko, Chile i Kostaryce (82 lata). Z kolei mężczyźni najdłużej żyją na Kubie i w Kostaryce (77 lat). Płeć nie ma znaczenia w przypadku tych, którzy żyją najkrócej. Zarówno panie, jak i panowie z najkrótszą oczekiwaną długością życia mieszkają w Boliwii.

Wojciech Nieścior

Źródła:

Bank Światowy

http://www.tvn24.pl/ciekawostki-michalki,5/zycie-wydluzylo-sie-o-45-lat-w-obu-amerykach,277860.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *