Rowerem przez Buenos Aires

W Buenos Aires władze postawiły na promocję rowerów. Program Bicicletas de Buenos Aires ma za zadanie wspierać wybór roweru jako ekologicznego, zdrowego, a także szybkiego środka transportu. Twórcy programu wzorowali się na podobnych rozwiązaniach wprowadzonych w innych dużych miastach świata, takich jak Paryż, Nowy Jork czy Bogota.

W celu zachęcenia mieszkańców stolicy Argentyny do korzystania z transportu rowerowego pracowano na trzech płaszczyznach. „Pierwsza była infrastruktura, wybudowaliśmy 102 kilometry dróg rowerowych, żeby ludzie mogli poruszać się bezpiecznie; po drugie – stworzenie systemu publicznego, który obejmuje 1100 rowerów do wypożyczenia w 32 stacjach; trzecia jest promocja” – tłumaczyła Paula Bisiau, odpowiedzialna za program zrównoważonego transportu w Buenos Aires.

W ramach promocji stworzono program firm partnerskich, które mogą podpisać umowy, zobowiązujące je do zapewnienia swoim pracownikom miejsca do pozostawienia roweru na czas pracy. Uczestniczy w nim już ponad 150 firm, zarówno małych przedsiębiorstw jak i dużych spółek, takich jak Telecom. W podobnym programie uczestniczą także uniwersytety i organizacje pożytku publicznego.

Innym środkiem mającym doprowadzić do rozpowszechnienia roweru jest wprowadzenie prawa, które nakazuje dysponowanie miejscem do przechowywania rowerów na imprezach masowych, przeznaczonych dla ponad dwóch tysięcy osób. Oprócz tego można wystąpić o nieoprocentowany kredyt na zakup roweru.

Źródła:

http://www.lavoz.com.ar/ciudadanos/el-ejemplo-de-buenos-aires

http://ecobici.buenosaires.gob.ar/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *