Prezydent Bachelet nie ustępuje – reformy gospodarcze w Chile

Spowolnienie gospodarcze dotykające Chile wywołało ogólnokrajową dyskusję nad jego przyczynami. Jak bywa w podobnych sytuacjach, debata stała się okazją do ostrzejszej wymiany zdań pomiędzy partią rządzącą a opozycją. Rząd przyczyn obecnych problemów dopatruje się w spadku międzynarodowych cen surowców, a także w fakcie, że Chile latami powstrzymywało się od niezbędnych reform, m.in. edukacji. Prawicowa opozycja na sprawę patrzy jednak z innej strony, podkreślając, że prócz czynników zewnętrznych to właśnie liczne i szybkie reformy forsowane przez rząd spowodowały ogólną niepewność w państwie, a co za tym idzie spadek inwestycji.

Prezydent jednak nie zwalnia. We wrześniu zatwierdzono już szeroko dyskutowaną reformę podatkową. W planach, zgodnie z obietnicami wyborczymi obecnej prezydent, czeka jeszcze wiele projektów, w tym zmiany konstytucji.

Bachelet nie ustępuje pod ogniem krytyki i stwierdza: „Wolę stawić czoła nieuniknionym różnicom zdań, jakie wywołują reformy, niż zaakceptować udaremnienie możliwości rozwoju”. Rząd podjął także środki mające na celu wzmocnienie ekonomii poprzez wzrost wydatków publicznych o 9,8% w 2015 r., co ma przyczynić się do zwiększenia zatrudnienia.

Źródło: http://internacional.elpais.com/internacional/2014/12/01/actualidad/1417471775_348919.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *