Prawybory w Chile

30 czerwca odbyły się pierwsze w historii prawybory prezydenckie w Chile. Miały one na celu wyłonienie oficjalnych kandydatów partii politycznych na stanowisko prezydenta republiki. Wzięły w nich udział dwie koalicje partyjne: Nueva Mayoría, która znajduje się obecnie w opozycji oraz La Alianza, związana z obecnym prezydentem Chile Sebastianem Piñerą.

System prawyborów został wprowadzony w roku 2012 i wypróbowano go już podczas wyborów municypalnych. Uczestnictwo w nich jest dobrowolne, zarówno dla partii politycznych, jak i dla wyborców, jednakże ich wyniki są wiążące – zwycięzca każdego bloku zostaje zaakceptowany jako oficjalny kandydat we właściwych wyborach, które odbędą się w tym roku 17 listopada.

Proces ten przedstawia się następująco: partie, które zadeklarowały udział w prawyborach, wybierają kandydatów, którzy między sobą będą rywalizować o prawo do biernego udziału we właściwych wyborach prezydenckich. Wyborcy niezależni otrzymują listę, która zawiera wszystkich zgłoszonych kandydatów. Można oddać głos tylko na jednego z nich. Osoby należące do jednej z partii tworzących koalicję dostają listę kandydatów jedynie swojego bloku, a związani z partiami niebiorącymi udziału w prawyborach nie mają prawa głosu.

Zdecydowanym zwycięzcą z bloku Nueva Mayoría została była prezydent Chile z lat 2006-2010, socjalistka Michelle Bachelet z wynikiem 73,06% głosów. Pokonała tym samym niezależnego Andrésa Velasco (13%), chrześcijańskiego demokratę Claudia Orregę (9%) oraz radykała José Antonia Goméza (5%). Jej przeciwnikiem z koalicji La Alianza został były minister gospodarki Pablo Longueira, który otrzymując 51,37% głosów nieznacznie wygrał z centroprawicowym byłym ministrem obrony Andrésem Allemandem.

Równocześnie z prawyborami prezydenckimi odbyły się prawybory do Kongresu Narodowego. Z możliwości udziału w nich skorzystała tylko jedna partia – Renovación Nacional. Również ich zasięg był ograniczony – obejmował tylko 10 regionów. Początkowo władze drugiej partii wchodzącej w skład La Alianza, Unión Demócrata Independiente, zamierzały również wystartować w prawyborach, jednak zrezygnowano z tych planów w celu większego zaangażowania w kampanię Pabla Longueiry w wyścigu o fotel prezydencki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *