Po 40 latach od postawienia problemu Polak z Universidad de Chile rozwiązuje zagadkę

Ponad dwuletnia współpraca Polaka Michała Kowalczyka i Chilijczyka Claudio Muñoza przyniosła ogromny sukces. Badacze z Universidad de Chile rozwiązali złożone równanie matematyczne, które przez ostatnie 40 lat, czyli od momentu kiedy zostało ono sformułowane, pozostawało bez odpowiedzi.Michał Kowalczyk i Claudio Muñoz, przy pomocy Yvana Martela z École Polytechnique, zamieścili wyniki swojej pracy na łamach Journal of the American Mathematical Society (kwartalnik naukowy wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Naukowe). Publikacja stanowi kluczowy postęp w zakresie nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych.

Universidad de Chile podał, że praca związana jest z równaniami, które opisują takie zjawiska jak fale morskie, świetlne czy teorie pól w fizyce. Naukowcy w swojej publikacji odpowiedzieli na trudne pytanie związane z wymuszeniami (zakłóceniami) dotyczącymi „kink” – specjalnego rozwiązania równania pola magnetycznego φ4. Udowodnili, że dla nieparzystych perturbacji rozwiązanie to jest asymptotycznie stabilne.

Jest to niezwykłe osiągnięcie z tego względu, że od 1980 r. wielu innych naukowców zajmujących się fizyką matematyczną próbowało odpowiedzieć na postawione pytanie, lecz proponowane przez nich rozwiązania nigdy nie były do końca pewne, zawsze pozostawiały mniej lub więcej nierozstrzygniętych kwestii. Właśnie dlatego rozwiązanie podane przez Michała Kowalczyka i Claudio Muñoza zostało tak bardzo docenione – badacze nie mają wątpliwości co do ostatecznej odpowiedzi i ich odkrycie zostało uznane za całkowicie pewne.

Aktualnie naukowcy zajmują się tym samym zagadnieniem, lecz od drugiej strony – rozwiązali to równanie w przypadku danych nieparzystych, teraz kolej na parzyste. Póki co częściowo opracowane zagadnienie zostało już przez nich opisane i wysłane do jednego z magazynów naukowych.

Artykuł jest dostępny tutaj:

https://arxiv.org/pdf/1506.07420v2.pdf

Źródła:

http://www.emol.com/noticias/Tecnologia/2016/10/20/827422/Investigadores-de-la-U-de-Chile-resuelven-una-ecuacion-que-estuvo-casi-40-anos-sin-respuesta.html

http://www.ams.org/journals/jams/0000-000-00/S0894-0347-2016-00870-6/

Źródło zdjęcia:

http://static.emol.cl/emol50/Fotos/2016/10/20/file_20161020105251.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *