Peru rejestruje ofiary przymusowych sterylizacji

Peruwiański rząd rozpoczął rejestrację kobiet poddanych przymusowym sterylizacjom, masowo przeprowadzanym za czasów prezydentury Alberta Fujimoriego. Do tej pory do urzędu rzecznika praw obywatelskich zgłoszono 2000 przypadków i 44 ofiary śmiertelne. Wiadomo jednak, że pokrzywdzonych było o wiele więcej. Ze sporządzonych raportów wynika, że zabiegowi, określanemu przez ówczesny rząd jako „dobrowolna antykoncepcja chirurgiczna”, poddano co najmniej 272 028 indiańskich kobiet. Nowy rejestr ma na celu zidentyfikowanie pokrzywdzonych, ułatwienie im dostępu do wymiaru sprawiedliwości, a także zapewnienie im opieki medycznej. Kobietom ma być także zapewniona pomoc psychologiczna.

Podjęte działania to przejaw zastosowania się peruwiańskiego rządu do decyzji sądu. W 1999 roku do Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka (Corte Intramericana de Derechos Humanos) zgłosiła się rodzina Mamerity Mestanzy, która w wyniku zabiegu zmarła. W 2003 roku proces został zakończony porozumieniem, a Peru zobowiązało się do wskazania i ukarania winnych.

Jak podaje Amnesty International, sterylizacje były metodą, jaką rząd obrał w celu kontrolowania przyrostu naturalnego w najuboższych regionach kraju. Alberto Fujimori obawiał się także, że urodzeni w ubogich rodzinach w przyszłości zasilą szeregi Świetlistego Szlaku. Większość kobiet nie wyraziła dobrowolnej zgody na zabieg. Ofiary miały być straszone karami finansowymi, więzieniem, bądź pozbawieniem pomocy żywnościowej w przypadku nie poddania się zabiegowi. Z zeznań świadków wynika, że służby medyczne niezależnie od okoliczności zobowiązane były do wykonania określonej liczby zabiegów. Część z nich, z powodu braku leków, wykonywano bez znieczulenia.

Źródła:
http://internacional.elpais.com/internacional/2015/11/07/actualidad/1446851524_983241.html
https://www.es.amnesty.org/actua/acciones/peru-esterilizaciones-forzadas-oct15/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *