Peru podejrzewa Chile o szpiegostwo

Relacje pomiędzy Peru a Chile przechodzą ciężką próbę, odkąd w mediach pojawiły się doniesienia o trzech podoficerach peruwiańskiej marynarki wojennej, zatrzymanych w związku z podejrzeniami o szpiegostwo na rzecz Chile.

Zadaniem podejrzanych osób miało być dostarczanie tajnych informacji i dokumentów dotyczących sytuacji i położenia peruwiańskich okrętów. Alfredo Domínguez Raffo, Johnny Philco Borja y Alberto Gonzáles Alejos oskarżani są m.in. o niesubordynację oraz zdradę. Za popełnione czyny grozi im do 25 lat więzienia.

Foto: www.latercera.com
Foto: www.latercera.com

Prezydent Peru, Ollanta Humala, ogłosił, że rząd „nie zmierza tolerować nieprzyjaznych czynów” i wezwał do oficjalnego wyjaśnienia sprawy. Podkreślił także, że jeśli podejrzenia zostaną potwierdzone, będzie to miało bardzo poważne konsekwencje dla stosunków dwustronnych między Peru a Chile.

Jak twierdzi Pedro Cateriano, peruwiański minister obrony, do aktów szpiegowskich dochodzić mogło w latach 2005-2012. Podejrzani mieli dostarczać informacji chilijskim oficerom. Jednym z dowodów potwierdzających podejrzenia wobec zatrzymanych są częste podróże, jakie odbywali oni na własną rękę do Brazylii, Argentyny, Boliwii i Chile. Zatrzymani zaprzeczają kierowanym wobec nich oskarżeniom. Bronią się, twierdząc, że wszystkie przekazywane przez nich informacje dotyczyły rybołówstwa. Za te informacje otrzymywali dodatkowe pieniądze.

Chile oficjalnie zaprzeczyło wszelkim podejrzeniom. Chilijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w wydanym komunikacie ogłosiło, że państwo nie podejmuje ani nie akceptuje żadnych działań szpiegowskich. Pojawiły się także zapewniania, że Chile będzie kontynuować starania, by utrzymać dobre relacje z sąsiedzkim krajem.

Źródła:

http://www.eleconomistaamerica.pe/politica-eAm-pe/noticias/6496163/02/15/Peru-Chile-Humala-advierte-de-que-no-va-a-aceptar-actos-inamistosos-en-referencia-a-Chile.html

http://www.eltiempo.com/mundo/latinoamerica/caso-de-espionaje-peru-chile/15291515

http://www.latercera.com/noticia/mundo/2015/02/678-617580-9-humala-informa-a-lideres-politicos-peruanos-sobre-presunto-espionaje-de-chile.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *