Peru: kontrole po serii zatruć w ramach programu Qali Warma

Kilka miesięcy temu w Peru zaczęły pojawiać się sygnały, że dzieci z najbiedniejszych rejonów kraju, korzystające z programu darmowych obiadów Qali Warma, cierpią z powodu zatruć pokarmowych. Kiedy w ostatnich tygodniach liczba alarmujących informacji wzrosła, Rzecznik Praw Obywatelskich zarządził kontrolę.

Pod lupę wzięto 343 szkoły z całego kraju, znajdujące się w tzw. “rejonach biedy”, objętych programem Qali Warma. Wyniki kontroli zszokowały opinię publiczną, a obrazy przedstawiające żywność przechowywaną w skandalicznych warunkach obiegły krajowe media.

Według raportu, w ponad 60% szkół brakuje miejsca do właściwego przechowywania pokarmów, natomiast ponad połowa placówek nie jest przygotowana do przetwarzania żywności. W zdecydowanej większości badanych miejsc (79%) to sami rodzice są odpowiedzialni za gotowanie obiadów. Dokument udowodnił także nieprawidłowości w kontroli jakości oraz inwentaryzacji. Tylko w 28% szkół w trakcie trwania programu odbyła się wizytacja urzędników pracujących w programie Qali Warma.

źródło: http://elcomercio.pe/actualidad/1661807/noticia-cuales-son-principales-problemas-programa-qali-warma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *