Peru: Graffitti znikają z centrum Limy

Burmistrz Limy, Luis Castañeda Lossio, rozpoczął krucjatę przeciwko muralom, które zdobią ściany budynków w historycznym centrum miasta. Według niego, rysunki nie współgrają z architekturą obszaru, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Decyzja Castañedy wywołała burzę na portalach społecznościowych i w niezależnych mediach, które podkreślają znaczenie murali dla charakteru miasta. W całej Ameryce Łacińskiej graffitti jest istotnym elementem przestrzeni miejskiej i często uważane są za dzieła sztuki, a uznani grafficiarze prezentują swoje prace na całym kontynencie.

88061
Usunięty mural Guache

Burmistrz Limy stwierdził w wywiadzie dla jednej z lokalnych gazet, że murale “nie współgrają” z historycznym centrum miasta i nadal będą usuwane. Dodał też, że niezależnie od walorów artystycznych graffiti, mogą one wywoływać kontrowersje, szczególnie w przestrzeni, która jest uznana przez UNESCO za światowe dziedzictwo kulturowe. Castañeda zasłania się przy tym zarządzeniem z 1994 roku, które mówi o odzyskaniu pierwotnego wyglądu fasad w centrum historycznym i o usuwaniu elementów pozbawionych kontekstu.

Na jednej z konferencji prasowych, zapytany o kwestię murali powiedział: “Muszę przyznać, że winne jest miasto, bo pozwoliło mieszkańcom malować swoje domy, niektórzy poczuli wenę artystyczną i zachciało im się malować murale. Usuwamy jeszcze jeden, ale ten namalował Movadef [Movimiento de Amnistía y Derechos Fundamentales, partia uznawana za przykrywkę Świetlistego Szlaku – przyp. autorki]”

1473847
Usunięty mural Olfera

Do chwili obecnej, usunięto trzy murale, każdy z nich wykonany przez uznanych artystów: Guache, Jade i Olfera. Zamalowano je na żółto – co ciekawe, jest to kolor charakterystyczny dla partii Solidaridad Nacional, do której należy obecny burmistrz Limy. Sam zainteresowany twierdzi, że “kolory nie przynależą do żadnej partii”.

Kolejnym dającym do myślenia faktem jest to, że zamalowane murale powstały za kadencji poprzedniej burmistrz, Susany Villarán. Część komentatorów doszukuje się w związku z tym elementów gry politycznej.

Tysiące mieszkańców Limy protestują przeciwko takiemu potraktowaniu murali, które na stałe wrosły w krajobraz miasta i domagają się gwarancji, że już żadne graffiti nie padnie ofiarą specyficznej polityki burmistrza. Artyści zapowiadają, że nie przestaną tworzyć na ulicach Limy.

Źródła:

http://www.rpp.com.pe/2015-03-11-castaneda-murales-no-van-con-el-centro-historico-de-lima-noticia_777120.html

http://elcomercio.pe/lima/ciudad/castaneda-murales-borrados-no-iban-historia-lima-noticia-1796932

http://laprensa.peru.com/actualidad/noticia-murales-borrados-municipalidad-lima-luis-castaneda-centro-cercado-40609

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *