Paragwaj reguluje kwestię imion w języku guaraní

W Paragwaju zostanie stworzony spis imion w języku guaraní. Ma on pomagać rodzicom w wyborze imion dla swoich dzieci.

Pomysł ten powstał w związku z ostatnim wydarzeniem, do którego doszło w urzędzie stanu cywilnego. Rodzicom dziecka nazwanego imieniem bóstwa Ñamandú, wywodzącego się z mitologii guaraní, odmówiono jego rejestracji. Urzędniczka tłumaczyła decyzję troską o chłopca, który może być w przyszłości wyśmiewany. W odpowiedzi na złożoną skargę, Ministerstwo Polityki Lingwistycznej skontaktowało się z owym urzędem, by, jak zapewnił dyrektor Planowania Językowego, „zagwarantować przestrzeganie prawa do posługiwania się własnym językiem”.

Spis zostanie opracowany na podstawie danych osób zarejestrowanych z imionami guaraní. Będzie zawierał najpopularniejsze imiona w tym języku. Jak zapewniają pomysłodawcy, rozwiązanie to nie wiąże się z zakazem nadawania określonych imion. Ma jedynie pomóc rodzicom w dokonaniu wyboru.

Osoby dwujęzyczne stanowią 90% obywateli Paragwaju. Guaraní jest drugim językiem oficjalnym w kraju. Dane zebrane podczas ostatniego spisu powszechnego wskazują, iż 57% Paragwajczyków posługuje się na co dzień wyłącznie tym językiem tubylczym.

Źródło: http://americaeconomia.com/politica-sociedad/sociedad/paraguay-elabora-listado-para-elegir-nombres-de-personas-en-lengu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *