Paragwaj: Prezydent zapowiada dalszą walkę z partyzantką

W odpowiedzi na ostatnie zabójstwa na północy Paragwaju prezydent Horacio Cartes potwierdził w czwartkowym wystąpieniu telewizyjnym konieczność dalszego zaangażowania rządu w walkę z grupami partyzanckimi.

źródło: resumenlatinoamericano.org
Foto: resumenlatinoamericano.org

W ostatni poniedziałek, tj. 23 marca 2015 roku, trzech robotników (Eladio Pavón, Ramón Aguilar, Julián López) pracujących w gospodarstwie “Alegia” zostało zabitych z zimną krwią. Odpowiedzialna za ten czyn jest prawdopodobnie grupa partyzancka Ejército del Pueblo Paraguayo (EPP). EPP rozpoczął swoją działalność przestępczą w 2008 roku. Do tej pory doprowadził do kilkunastu ataków, w których zginęło łącznie 13 policjantów, 23 cywilów oraz 3 żołnierzy. Nie jest to jednak jedyna grupa przestępcza działająca na terenie Paragwaju.

Prezydent Cartes zwrócił w swoim wystąpieniu szczególną uwagę na kłopoty z guerilleros, z którymi boryka się północna część kraju. Problem jest złożony, gdyż nie chodzi wyłącznie o odnalezienie jednej grupy przestępczej, ale o zwalczenie przestępczości zorganizowanej, rozpracowanie całej siatki połączeń i zależności rozwijających się od dziesięcioleci. Cartes podkreślił że nie jest to ani prosta, ani tania operacja, ale obiecał poprawę sytuacji. Według niego rozwiązaniem będzie skoordynowane działanie rządu polegające na prowadzeniu dochodowej polityki ekonomicznej oraz wprowadzeniu zmian mających na celu poprawę porządku i bezpieczeństwa w kraju.

Źródła:

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/presidente-paraguayo-promete-seguir-combate-guerrilla

PARAGUAY: El presidente Cartes vaticina larga lucha contra la guerrilla del EPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *