ONZ wzywa do większego wysiłku w walce z AIDS w Hondurasie

Organizacja Narodów Zjednoczonych i liczne organizacje lokalne zażądały w ten poniedziałek (1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS) podjęcia większych starań w przeciwdziałaniu AIDS. Mniej niż połowa zarażonych wirusem HIV w Hondurasie ma dostęp do odpowiedniego leczenia.

Z danych honduraskiego Ministerstwa Zdrowia wynika, że spośród 22 tysięcy przypadków zarażenia wirusem HIV jedynie 9,6 tysiąca osób ma dostęp do odpowiedniego leczenia. Jest to główny powód, dla którego Sojusz Agend Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (oddział ONZ zajmujący się AIDS, ang. UNAIDS, hiszp. ONUSIDA) zwrócił się ze szczególnym apelem do Hondurasu. Mirka Negroni, dyrektor UNAIDS dla tego regionu, przypomniała o przewidywaniach radykalnego ograniczenia epidemii AIDS na świecie do 2030 roku. Najważniejszymi działaniami, które mogą na to pozwolić, są: zapewnienie chorym jak najlepszej jakości życia, głównie poprzez podawanie niezbędnych leków, oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa HIV.

Negroni zwróciła się z prośbą do rządu Hondurasu i społeczeństwa, by zjednoczyli siły w walce przeciwko dyskryminacji osób będących nosicielami wirusa. Najczęściej z powodu tego piętna chorzy nie szukają pomocy medycznej, a co za tym idzie nie przyjmują leków i nie biorą udziału w badaniach klinicznych.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/12/141201_honduras_sida_acceso_tratamiento

http://www.laprensa.hn/inicio/772802-410/onu-pide-mayor-esfuerzo-contra-el-sida-en-honduras

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *