Meksykanie namawiani do ubiegania się o obywatelstwo Stanów Zjednoczonych

Eduardo Medina Mora, ambasador Meksyku w Stanach Zjednoczonych ogłosił kilka dni temu, że jego rodacy legalnie przebywający na terenie sąsiedniego państwa powinni ubiegać się o amerykańskie obywatelstwo, nazywając takie działanie „korzystnym dla obu krajów”.

Te słowa padły podczas ostatniego dnia corocznie odbywającej się konferencji Narodowego Stowarzyszenia Latynoskich Funkcjonariuszy Publicznych (NALEO) – organizacji, która od ponad trzydziestu lat zajmuje się ułatwianiem pełnego uczestnictwa osób latynoskiego pochodzenia w życiu kraju, od uzyskania obywatelstwa do korzystania z usług sektora publicznego. Medina Mora zapowiedział, że idea ubiegania się o amerykańskie obywatelstwo będzie promowana poprzez sieć meksykańskich konsulatów znajdujących się w USA.

Ambasador podkreślał pozytywny wkład Meksykanów w rozwój Stanów Zjednoczonych; przypominał, że jego rodacy wyróżniają się pracowitością, przedsiębiorczością i dużym poczuciem odpowiedzialności społecznej. Dodał, że obecnie prawie 3,5 miliona Meksykanów żyjących w USA posiada tak zwaną „zieloną kartę”, która umożliwia im staranie się o amerykańskie obywatelstwo. „To ważne, by Meksykanie w Stanach Zjednoczonych zdali sobie sprawę z zalet, które wiążą się z uzyskaniem obywatelstwa tego kraju, bez utraty ich meksykańskiej narodowości” – apelował.

Dodał, że USA odchodzi od ustawodawstwa antyimigracyjnego, promując zamiast niego politykę bardziej przyjazną, taką, jaka ma miejsce na przykład w Kalifornii.

To właśnie z tego stanu pochodzi była senator, Denise Moreno Ducheny, której wręczono nagrodę Ohtli. Słowo w języku náhuatl oznaczające „ścieżkę, drogę” łączy się z wyróżnieniem, które od 1996 roku przyznaje się osobom o korzeniach meksykańskich lub latynoskich, przyczyniających się do rozwoju społeczności meksykańskich za granicą.

Źródła:

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/sociedad/embajador-mexicano-insta-sus-compatriotas-adquirir-la-ciudadania-estadoun?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

http://www.jornada.unam.mx/ultimas/2014/06/28/apoyara-mexico-naturalizacion-de-mexicanos-residentes-en-estados-unidos-6789.html

http://www.naleo.org/aboutnaleo.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *