Mario Vargas Llosa wzywa papieża do odwołania arcybiskupów

elnuevodiario.com.do

Peruwiański noblista w dziedzinie literatury, Mario Vargas Llosa, domaga się odwołania z urzędu dominikańskiego arcybiskupa Nicolása de Jesús López Rodrígueza stacjonującego w Santo Domingo. Llosa zwrócił się do papieża Franciszka w wywiadzie udzielonym dla La República.

Swoje kontrowersyjne wezwanie argumentuje rasistowskim zachowaniem arcybiskupa, który popiera ustawy pozbawiające dominikańskiego obywatelstwa około 200 tysięcy mieszkańców Dominikany będących potomkami Haitańczyków. Jak twierdzi Llosa, takie stanowisko jest całkowicie sprzeczne z tym, które powinno być reprezentowane przez Kościół katolicki.

Peruwiańczyk nie oszczędził także innego kardynała, Juana Luisa Ciprianiego, arcybiskupa Limy. Powołując się na obietnice zmian w Kościele, zwrócił uwagę papieżowi na nietolerancyjne i fanatyczne zachowania arcybiskupa Ciprianiego, prosząc jednocześnie o jego odwołanie. Nie przebierając w słowach Llosa nazwał arcybiskupów przedstawicielami nie Kościoła, lecz jaskini. Według słów Mario Vargasa Llosy, głęboko wierzy on w dobre chęci i możliwości papieża Franciszka oraz w jego wkład w modernizację i odbudowę moralną Kościoła katolickiego.

Źródła:

http://www.acento.com.do/index.php/news/152010/56/Vargas-Llosa-pide-al-papa-destituir-al-cardenal-Lopez-por-racista-y-cavernario.html

http://elnuevodiario.com.do/app/article.aspx?id=357717

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *