Kukurydza – jadalne złoto Ameryki

Mieszkanka Nowego Świata, którą poznali Europejczycy po 1492 roku. Przez niektórych jest nazywana „naturalnym złotem Ameryki” i robi obecnie zawrotną karierę. Nie tylko w tym regionie, ale i na całym świecie. Kukurydza.

Foto: pinterest.com
Foto: pinterest.com

Nazwa: kukurydza, maíz

Grupa: zboża

Rodzaje: forma dzika, pastewna (dla zwierząt) i uprawna (dla ludzi)

Potrzeby: ciepły klimat, dobre gleby

Pochodzenie: Ameryka Środkowa (Meksyk, Gwatemala, Nikaragua), rozprzestrzeniła się na terenie Ameryki Południowej

Główni producenci w Ameryce Łacińskiej: Brazylia, Meksyk, Argentyna

Foto: .itusozluk.com
Foto: itusozluk.com

Po zapoznaniu się z krótkim CV kukurydzy, warto przyjrzeć się historii z tym zbożem w roli głównej. Pierwsze uprawy datuje się na 5 tysięcy lat przed naszą erą. Kukurydzę znały wielkie cywilizacje, takie jak Majowie, Aztekowie czy Inkowie. O tym, jak była dla nich ważna, świadczą znalezione ryciny i posągi Boga Kukurydzy – jednego z wielu bogów, którzy zajmowali ważne miejsce w wierzeniach ludów Mezoameryki. Nosił różne imiona w każdej z tych kultur (m.in.: Canteotl czy Ixim Chan), ale uznawano go za jednego z głównych bogów, gdyż kukurydza była (i nadal jest) podstawowym i bardzo wydajnym składnikiem kuchni latynoamerykańskiej. Zatem brak modlitw i ofiar dla Boga Kukurydzy mógł oznaczać brak plonów i śmierć głodową wielu członków społeczności.

Po przybyciu Kolumba do Ameryki, Europejczycy docenili rolę kukurydzy w kulturach prekolumbijskich i postanowiono zabrać ją ze sobą do Europy, gdzie zaczęto ją uprawiać, nie tylko jako zboże, ale także w doniczkach w formie kwiatu ozdobnego.

Obecnie „naturalne złoto Ameryki” występuje w każdej kuchni Ameryki Środkowej i Południowej. Ma ogromne znaczenie jako zboże, gdyż jest tania i powszechnie występuje w tym regionie. Na świecie zdobywa też coraz większą popularność, ponieważ nie zawiera glutenu i może być spożywana przez alergików.

Dania i produkty z kukurydzy (wybrane):

  • mąką kukurydziana;
  • kasza;
  • chrupki i chipsy;
  • płatki kukurydziane;
  • napoje alkoholowe (np. chicha);
  • dania: zupa kukurydziana, kukurydza grillowana i gotowana, placki kukurydziane (np. tacos, nachos), ciasta zrobione z mąki kukurydzianej i wiele innych (zastosowanie jest bardzo szerokie).

Poniżej można zobaczyć różne rodzaje kukurydzy, która w Ameryce Łacińskiej jest nie tylko długa i złota, ale występuje też w wielu odcieniach czerwieni czy bordo i w różnych rozmiarach.

Anna Kołakowska

Bibliografia:

Z. Podbielkowski, Rośliny użytkowe, WSiP, Warszawa 1992.

H. Hobhouse, Ziarna zmian. Sześć roślin, które zmieniły oblicze świata, MUZA, Warszawa 2001.

Foto: pinterest.com
Foto: pinterest.com
Foto: pinterest.com
Foto: pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *