Kubański pisarz z Premio Princesa de Asturias

Tuż po Roberto Piglii, zdobywcy nagrody Formentor 2015, mamy kolejnego docenionego latynoamerykańskiego pisarza. Tym razem jest to Kubańczyk Leonardo Padura, który otrzymał Premio Princesa de Asturias de las Letras (Literacka Nagroda Księżniczki Asturii).

Źródło: http://www.etcetera.com.mx
Źródło: http://www.etcetera.com.mx

Leonardo Padura urodził się w 1955 roku w Hawanie, jednakże od 2011 posiada także obywatelstwo hiszpańskie. Początkowo zajmował się dziennikarstwem (zaczynał od recenzji muzycznych) i krytyką literacką, ale sławę przyniosła mu seria powieści kryminalnych o detektywie Mario Conde, Las cuatro estaciones (Cztery pory roku). Według słów samego autora, dzieła te ”interpretują oraz ukazują kubańską rzeczywistość”. Także jury konkursu uznało Padurę za pisarza charakteryzującego się ”chęcią słuchania głosu społeczeństwa i zapomnianych historii ludzi”. Doceniono również twórczość Kubańczyka jako ”niesamowitą przygodę dialogu i wolności”.

Sama seria o Mario Conde stała się na tyle popularna, że aktualnie autor współpracuje nad ostateczną wersją scenariusza filmu pełnometrażowego oraz serialu telewizyjnego opartego na przygodach popularnego detektywa. Z tetralogii Cztery pory roku na język polski zostały przetłumaczone trzy części (wszystkie wydane przez Wydawnictwo Znak): Gorączka w Hawanie (Pasado Perfecto), Wichura w Hawanie (Vientos de cuaresma) i Trans w Hawanie (Máscaras).

Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest od 1981 roku w ośmiu kategoriach: Sztuka, Nauki społeczne, Komunikacja i Humanistyka, Sport, Literatura, Współpraca międzynarodowa, Harmonia (Porozumienie). Jest to pierwszy rok, w którym nagroda posiada tytuł księżniczki Leonor de Borbón, córki króla Filipa VI, gdyż do ubiegłego roku przyznawana była jako Premio Príncipe de Asturias (Nagroda Księcia Asturii). Zmiana jest oczywiście związana z abdykacją Juana Carlosa I i wstąpieniem Filipa VI na tron. Co interesujące, w tym roku po raz pierwszy nie przyznano nagrody w kategoriach Współpraca międzynarodowa i Harmonia.

Poprzednimi zdobywcami Premio Príncipe de Asturias w kategorii literatury byli tak wybitni pisarze jak John Banville, Antonio Muñoz Molina czy Philip Roth.

Asia Humka

Źródła: http://cultura.elpais.com/cultura/2015/06/10/actualidad/1433925931_162725.html

http://rubenluengas.com/el-cubano-leonardo-padura-premio-princesa-de-asturias-de-las-letras-2015/

http://www.elespectador.com/noticias/cultura/cubano-leonardo-padura-gana-premio-princesa-de-asturias-articulo-565506

Dla bardziej zainteresowanych Padurą, po polsku: http://www.znak.com.pl/files/download/LeonardoPaduraraportdlaczytelnikow.pdf

Dla zainteresowanych hiszpańskojęzycznych – recenzja El hombre que amaba a los perros, powieści z 2009 roku: http://www.elespectador.com/noticias/cultura/novela-historica-de-leonardo-padura-articulo-565900

Strona Premio Princesa de Asturias: http://www.fpa.es/es/premios-princesa-de-asturias/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *