Kuba: ruszył pierwszy niezależny dziennik internetowy

W minioną środę kubańska blogerka i opozycjonistka Yoani Sánchez rozpoczęła publikowanie pierwszej na wyspie niezależnej gazety internetowej “14ymedio.com”. Na czele zespołu redakcyjnego stoi jej mąż Reinaldo Escobar, a w projekt zaangażowanych jest kilka innych osób, które za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia.

W dzienniku poruszane będą różnorodne tematy – od polityki po kulturę. W pierwszym wydaniu specjalną uwagę poświęcono niewydolności kubańskiego systemu opieki zdrowotnej oraz fali przemocy dotykającej Hawanę. W jednym z artykułów zakwestionowano również pozycję bejsbolu jako sportu narodowego.

Internetowa gazeta nie ma stałej siedziby, a publikacje umieszczane są na stronie z hoteli i innych miejsc oferujących połączenie z internetem. Niestety, dostęp do publikacji ma niewielka część mieszkańców wyspy. W kraju o ludności około 11 milionów tylko niewiele ponad 2,5 miliona osób korzysta z internetu, zaś w wielu przypadkach dostęp do poszczególnych stron jest kontrolowany przez rząd.

Dziennik “14ymedio.com” zaczął ukazywać się dzięki 150 tys. dolarów wsparcia finansowego, którego źródła nie ujawniono. Autorzy publikacji, otwarcie manifestujący sprzeciw wobec kubańskich władz, oskarżani są przez rząd o współpracę z zagranicznymi służbami, za co może grozić im kara więzienia. Z uwagi na swoją działalność sama Sanchéz, autorka znanego na całym świecie bloga “Generación Y”, została już kilkakrotnie zatrzymana.

Źródło: http://lta.reuters.com/article/domesticNews/idLTAKBN0E116R20140521

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *