Kuba eliminuje przezłożyskowe zarażenie wirusem HIV

Po niesamowitych osiągnięciach w zakresie leczenia raka, Kuba odnosi częściowe zwycięstwo nad kolejnymi chorobami. Tym razem są to wirus HIV oraz kiła wrodzona.

hiv
Źródło: www.elmundo.es

”Wygraliśmy poważną bitwę przeciwko AIDS”, stwierdziła Carissa Etienne, dyrektorka Organización Panamericana de la Salud (OPS, Amerykańska Organizacja Zdrowia; regionalne biuro WHO, Międzynarodowej Organizacji Zdrowia). Dodała również, że to wielki krok dla Kuby w stronę świata wolnego od AIDS. Natomiast według Margaret Chan, dyrektorki generalnej WHO, ”wyeliminowanie zakażenia wirusem HIV drogą przezłożyskową jest jednym z największych osiągnięć w zakresie zdrowia”.

Każdego roku zachodzi w ciążę około 1 400 000 kobiet zakażonych wirusem HIV. Prawdopodobieństwo zarażenia dziecka podczas ciąży, porodu bądź karmienia wynosi od 15 do 45%. W przypadku podawania retrowirusów w czasie, gdy mogłoby dojść do zarażenia, prawdopodobieństwo zakażenia spada do 1%; dlatego też osiągnięcie Kuby ma niesamowity wymiar.

Według szacunków WHO liczba dzieci rodzących się z wirusem HIV zmniejszyła się o połowę od 2009 roku, z 400 000 do 240 000 w 2013 r. Jest to jednak wynik daleki od zamierzonego: poniżej 40 000 na rok.

Wiele pozostaje do osiągnięcia również w walce z kiłą. Co roku prawie milion ciężarnych kobiet zostaje zakażonych chorobą, która może spowodować poronienia, śmierć poporodową dziecka, a także poważne infekcje u noworodków.

Na ceremonii, która odbyła się z udziałem Roberto Moralesa Ojedy, kubańskiego ministra zdrowia, dyrektorka OPS podkreśliła powód sukcesów karaibskiego państwa: w pełni publiczna i łatwo dostępna służba zdrowia. ”Sukces Kuby pokazuje, że powszechny dostęp do publicznej służby zdrowia jest możliwy, a także jest kluczem do powodzenia, nawet przy tak skomplikowanych problemach, jak HIV”.

Kuba jest pierwszym krajem, który oficjalnie wyeliminował zakażenie dziecka wirusem HIV oraz kiłą, jednakże według WHO istnieją też inne kraje, które prawdopodobnie osiągnęły ten sukces: wyspy Anguila i Montserrat (terytoria zależne Wielkiej Brytanii), Barbados, Kanada, USA i Portoryko. Osiągnięcie uważa się za dokonane, jeżeli dojdzie do zarażenia mniej niż dwójki dzieci na sto zarażonych matek.

W 2014 r. na Kubie urodziło się jedynie dwoje dzieci zarażonych HIC i pięcioro zarażonych kiłą.

Źródło: http://elpais.com/elpais/2015/06/30/ciencia/1435677308_417885.html?id_externo_rsoc=FB_CM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *