Kubański rząd rozpoczął w miniony piątek wdrażanie nowego systemu świadczenia usług publicznych w celu lepszego zarządzania państwową gospodarką. Nowe zasady wprowadzono dotychczas tylko na okres próbny.
Jak poinformowała Granma, oficjalny dziennik Komunistycznej Partii Kuby, nowo podjęte środki dotyczyć będą przedsiębiorstw kontrolowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Energetyki i Górnictwa.
Zmiany polegać mają na upoważnieniu dyrektorów firm do hurtowej sprzedaży nadwyżek niektórych, ściśle określonych produktów (m.in. profili aluminiowych, stalowych prętów, skór i wyrobów z tworzyw sztucznych). Nadwyżki te mogą wynikać na przykład z niezrealizowania umów lub wzrostu produkcji. Przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do wahań popytu, pokryć koszty związane z nadprogramowym handlem oraz uiścić należności podatkowe związane z działalnością.
„Wejście w życie tej decyzji pozwoli właścicielom firm na zwiększenie sprzedaży oraz zysków, a tym samym umożliwi nowe inwestycje i wzrost dochodów pracowników“ – jak można przeczytać w Granmie.
Z informacji opublikowanych w dzienniku wynika również, że ów „eksperyment“ stanowi zapowiedź stopniowych zmian, które mają być wprowadzane od początku 2014 roku w systemie polityki zarządzania przedsiębiorstwami. Jest on także elementem projektu unowocześnienia modelu ekonomicznego na Kubie, w którym jednak środki produkcji nadal stanowić będą własność publiczną.