Kontrowersyjne nagranie uczniów z Meksyku

Kilka dni temu w internecie pojawił się filmik, który wzbudził duże kontrowersje w Meksyku. Nagranie stworzone przez uczniów elitarnego liceum Cumbres znajdującego się w mieście Meksyk, przedstawia pięciu chłopaków ubranych w eleganckie garnitury i trzymających drinki w dłoniach.

W otoczeniu luksusu, którego przykładem może być tak egzotyczne zwierzę, jakim jest jaguar, organizują casting, podczas którego wybierają partnerkę na bal. Dziewczyny w krótkich sukienkach robią wszystko, aby zostać wybrane.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=2_hZXUpnzS0]

Tradycją tej szkoły jest, że każdego roku licealiści będący w ostatniej klasie nagrywają filmik będący formą ich pożegnania ze szkołą średnią i wejścia w uniwersytecki świat. To, co miało być zabawnym nagraniem stało się tematem dyskusji w całym kraju. Filmik wzbudził tyle kontrowersji, że obecnie można go zobaczyć jedynie po zalogowaniu się na platformę Vimeo. Krytykuje się go przede wszystkim za rasizm i dyskryminacje kobiet, a także klas społecznych. Niezadowolenie z filmiku było tak duże, że powstała specjalna petycja domagająca się od władz szkoły stworzenia dodatkowych zajęć na temat praw człowieka i gender. Do tej pory podpisało ją ponad 7800 osób.

Dwa dni po opublikowaniu nagrania władze szkoły wydały komunikat, że filmik został nagrany i zamieszczony w internecie bez ich wiedzy, a także bez wiedzy innych uczniów. Liceum zapowiedziało zmiany w regulaminie, aby sytuacja nie powtórzyła się. W przeciwieństwie do władz szkoły  uczniowie, którzy stworzyli nagranie, do tej pory nie wypowiedzieli się na jego temat.

Katarzyna Zdanowicz

Źródła:

http://www.animalpolitico.com/2015/03/el-instituto-cumbres-responde-el-video-de-los-alumnos-es-denigrante/

http://verne.elpais.com/verne/2015/03/28/articulo/1427527939_704528.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *