Komisja Europejska protestuje w WTO przeciw brazylijskim podatkom

Komisja Europejska wystąpi na najbliższej sesji Organu Rozstrzygania Sporów Światowej Organizacji Handlu (18 listopada) o stworzenie panelu ekspertów w związku z działaniami fiskalnymi Brazylii, które mają dyskryminować importowane produkty. Na razie poprosił o to listownie Ambasador Komisji Europejskiej przy WTO, Angelos Pangratis. Przypomniał on, że konsultacje, które odbyły się w lutym i kwietniu, nie przyniosły rozwiązania. Prawdopodobnie Brazylia odrzuci tę propozycję i Komisja Europejska będzie musiała wystąpić z nią ponownie, by taki panel rzeczywiście powstał.

19 grudnia zeszłego roku Komisja Europejska zażądała konsultacji w ramach WTO, argumentując, że Brazylia zastosowała środki fiskalne, które dyskryminują produkty importowane oraz stanowią zabronione wsparcie dla brazylijskich eksporterów. Chodzi przede wszystkim o zwalnianie z podatków i zmniejszanie stawek podatkowych na poszczególne produkty krajowe. W 2011 roku obłożono na przykład 30-procentowym podatkiem pojazdy mechaniczne, jednocześnie zwalniając od niego pojazdy wyprodukowane w Brazylii. Problem dotyczy też takich produktów jak: komputery, smartfony, półprzewodniki.

Według Komisji Europejskiej działania takie ograniczają handel, faworyzując eksporterów brazylijskich oraz powodują podwyższenie cen oraz ograniczenie oferty i dostępu do innowacyjnych produktów. Unia Europejska jest głównym partnerem handlowym Brazylii, odpowiadając za 20,8% wymiany handlowej tego kraju.

Źródło: http://americaeconomia.com/economia-mercados/finanzas/ce-pide-panel-de-expertos-la-omc-en-disputa-con-brasil-sobre-medidas-fisc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *