Jakimi językami mówi się chętnie w Ameryce Łacińskiej? (poza hiszpańskim)

Gazeta América Economía opublikowała mapę, na której pokazane są drugie pod względem liczby używających je osób języki w każdym z krajów kontynentu południowoamerykańskiego. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, jakie języki są popularne w regionie, w którym bezsprzecznie dominuje hiszpański i portugalski.

Nie powinna nas dziwić popularność hiszpańskiego w Brazylii, wszak jest to lingua franca Ameryki Południowej. Mapa ta pokazuje nam, że języki rdzenne, takie jak quechua, guaraní czy wayú (guajiro) są nadal często używane w krajach, w których społeczność indiańska stanowi znaczną część populacji. Stąd też, w Peru, Ekwadorze i Boliwii można spotkać wiele osób posługujących się quechua, a w Kolumbii i Wenezueli rozbrzmiewa wayú. W regionie Karaibów można też spotkać się z językiem kreolskim.

Możemy również zaobserwować, że w Urugwaju jest dużo osób mówiących po portugalsku (z racji sąsiedztwa z Brazylią), a w Argentynie, z powodu licznych migracji z Europy, nadal używa się języka włoskiego. W Chile zaś, z powodu kontaktów ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, drugim najczęściej używanym językiem jest angielski.

Języki Iberoameryki

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/sociedad/los-segundos-idiomas-mas-hablados-de-sudamerica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *