W tym tygodniu piszemy m.in. o reakcji na wyniki wyborów w Wenezueli, sukcesach Latynosów na Igrzyskach czy o otwarciu handlowej drogi morskiej przez Chiny i Nikaraguę. Zapraszamy do lektury!
Wenezuelskich niepokojów ciąg dalszy
#Wenezuela #wybory prezydenckie #Nicolás Maduro
Narodowa Komisja Wyborcza w Wenezueli, po rzekomym przeliczeniu 97% głosów nadal utrzymuje, że zwycięzcą wyborów jest Nicolás Maduro, nie udostępniła jednak szczegółowych wyników głosowań w poszczególnych regionach. Opozycja twierdzi, że ich kandydat zdobył co najmniej 67% głosów. Jako dowód opublikowała na swojej stronie internetowej zeskanowane kopie lokalnych zestawień głosów obejmujących prawie 82% urządzeń do głosowania, uzyskanych przez zarejestrowanych świadków wyborczych opozycji. W wyniku trwających od tygodnia protestów zginęło już co najmniej 20 osób, z kolei ok. 1200 zostało aresztowanych.
Źródła:
Autorka: Barbara Midziak
Reakcja międzynarodowa na wenezuelskie wybory
#Wenezuela #Nicolás Maduro
W czwartek prezydenci Brazylii i Kolumbii Luiz Lula da Silva i Gustavo Petro oraz były prezydent Meksyku, Andres Manuel López Obrador, wystosowali wspólne oświadczenie wobec Nicolása Maduro. Domagają się w nim upublicznienia rzeczywistych danych z zeszłotygodniowych wyborów prezydenckich. Jednocześnie politycy apelują do Maduro o „ostrożne i racjonalne” działanie w przypadku protestów, żeby uniknąć eskalacji sytuacji i wybuchu konfliktu. Reakcja Brazylii, Kolumbii i Meksyku różni się od działań innych państw regionu m.in. Argentyny, Panamy, Ekwadoru czy Peru, które odrzuciły oficjalne wyniki wyborów i uznają Edmundo Gonzaleza Urrutię jako nowego prezydenta Wenezueli.
Źródła:
Autorka: Joanna Wieczorek
Nikaragua i Chiny otwierają handlową drogę morską
#Nikaragua #Chiny #Tajwan #Daniel Ortega #Rosario Murillo
W czwartek odbyła się inauguracja pierwszej handlowej drogi morskiej między Nikaraguą a Chinami. W ceremonii otwarcia w porcie Corinto brali udział najważniejsi przedstawiciele rządu nikaraguańskiego, a także ambasador Chin w Nikaragui, Chen Xi. Laureano Ortega Murillo, syn prezydenta Daniela Ortegi i wiceprezydentki Rosario Murillo, powiedział podczas ceremonii, że “jest to doniosłe wydarzenie i historyczny dzień dla kraju”. Docelowo trasę mają pokonywać trzy statki miesięcznie.
W 1990 roku rząd Nikaragui uznał Tajwan, lecz w 2021 roku wznowił stosunki dyplomatyczne z Chinami.
Źródła:
https://www.dw.com/es/nicaragua-y-china-inauguran-una-ruta-marítima-comercial/a-69835457
Autorka: Klaudia Dink
Były szef policji Hondurasu skazany na 19 lat więzienia
#Honduras #handel narkotykami #Stany Zjednoczone
Na 19 lat więzienia został skazany Juan Carlos Bonilla, znany pod pseudonimem “El Tigre”. Były szef honduraskiej policji przyznał się do dystrybucji ponad 450 kg kokainy w latach 2003-2016. Bonilla pomagał w ukrywaniu ładunków z narkotykiem, które następnie trafiały do Stanów Zjednoczonych. Za jego sprawą ładunki jechały przez kraj pod ochroną wojska. Uczestnictwo w przemycie kokainy na wielką skalę oraz stosowanie przemocy przyniosły “El Tigre” wysoką rangę w policji. Proces Honduranina odbył się w USA.
Źródła:
https://apnews.com/world-news/general-news-7aa75cf76c7767b9a961402dd3b05e3d
Autorka: Klaudia Dink
Niespodziewana ofiara przestępczości zorganizowanej w północnym Meksyku
#Meksyk #przestępczość
Działalność zorganizowanej przestępczości i wysokie niebezpieczeństwo z jakimi mierzy się Meksyk spowodowały nietypową, lecz dobrze oddającą naturę problemu sytuację. W przygranicznym mieście Nuevo Laredo, lokalizacji ważnej dla handlu z USA, zamknięto wszystkie sklepy oraz stacje paliw należące do popularnej sieci Oxxo. Koncern Femsa, do którego należy Oxxo, umotywował tą decyzję bezpieczeństwem pracowników i klientów. Dopiero po gwarancji władz stanu Tamaulipas, iż pracownicy i placówki Oxxo będą zabezpieczone przez siły porządkowe Femsa zdecydowała się na ponowne otwarcie sklepów.
O ile przestępczość w Meksyku spadła od czasów objęcia prezydentury przez Lopeza Obradora, tak dalej pozostaje dużym problemem w kraju. W niedawnej kampanii prezydenckiej skutkowała ona min. rekordową liczbą zabójstw kandydatów na rozmaite urzędy. W przypadku okolic Nuevo Laredo sytuacja jest o tyle ciekawa, że ustępujący prezydent na wiosnę zapewniał jeszcze, że położenie Nuevo Laredo jest dość bezpieczne.
Źródła:
Autor: Jan Paradowski
Władze stolicy Meksyku walczą z wysokim kosztem wynajmu
#Meksyk
Stojący na czele władz miasta Meksyk Marti Batres przedstawił rozwiązania, które mają pomóc w walce z wysokimi cenami wynajmu w stolicy kraju. Od lat wzrost cen wynajmu jest nieproporcjonalnie wysoki do wzrostu wynagrodzeń – nawet pomimo podwyżek płacy minimalnej w ostatnich latach i dość niskiej inflacji. Propozycją władz miasta jest rozszerzenie budownictwa w stolicy, a także regulacja podwyżek cen wynajmu – nie będą one mogły przekraczać ubiegłorocznej inflacji. Władze zaznaczają, że kryzys mieszkaniowy w Ciudad de Mexico uderza znacznie bardziej w najuboższych, którzy wydają na zapewnienie sobie dachu nad głową parokrotnie więcej od najbogatszych mieszkańców stolicy.
Źródła:
Autor: Jan Paradowski
Sukcesy państw Ameryki Łacińskiej na Igrzyskach
#Igrzyska Olimpijskie
Na Igrzyskach Olimpijskich swoje sukcesy odnoszą również sportowcy pochodzący z państw Ameryki Łacińskiej. Medale udało się zdobyć między innymi strzelcom z Gwatemali – pierwszy w historii kraju złoty medal zdobyła Adriana Ruano Oliva. Złoty medal w kolarstwie-BMX udało się zdobyć Argentyńczykowi J. Torresowi Gilowi, a Ekwadorczyk B. Pintado wygrał chód na 20 km. Meksyk za to cieszy się ze srebra wywalczonego wspólnie przez dwóch skoczków do wody (J. Celaya i O. Olivera), srebra w judo (Awiti Alcaraz) i brązu zdobytego drużynowo w łucznictwie.
Źródła:
Autor: Justyna Kleczkowska
Kolumbijskie hydroelektrownie porównane do Pablo Escobara
#Kolumbia #Gustavo Petro #Pablo Escobar
Gustavo Petro już podczas swojej kampanii prezydenckiej zapowiadał transformację energetyczną państwa. Jednym z pomysłów Petro jest przejście z gospodarki opartej na gazie na inne źródła energii, np. energię wodną. Na razie transformacja ta idzie jednak opornie. W środę Petro dokonał niezbyt fortunnego porównania branży hydroelektrycznej do Pablo Escobara. Zdaniem prezydenta przedsiębiorstwa hydroelektryczne zawyżają ceny produkcji, tak aby sprzedać energię po zawyżonych kosztach. Potem Petro dodał, że “Pablo Escobar zbladłby, jeśli chodzi o rentowność tego biznesu”.
Źródła:
Autorka: Dorota Burdyszek
Kakao pochodzi jednak z Ekwadoru?!
#gastronomia #Ekwador #Meksyk
Czasopismo naukowe Nature opublikowało szokujące wyniki badań – w wyniku analizy pozostałości DNA z ceramiki liczącej 6 tysięcy lat naukowcy odkryli, że kakao wykorzystywane było na terenach współczesnego Ekwadoru na 1,5 tysiąca lat wcześniej niż na terenach dzisiejszego Meksyku. Badania wskazują również, że kakao bardzo szybko rozprzestrzeniło się po regionie za sprawą ożywionego handlu.
Źródła:
https://www.instagram.com/p/C9lMSx0NaOO/?igsh=ZTVxeWY3MnF5dnJx
Autorka: Barbara Midziak
Autorami tekstów są członkowie Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.
Korekta tekstów: Klaudia Dink