Iberonews 2024-06-15

W dzisiejszym podsumowaniu tygodnia informujemy o zaangażowaniu firmy Chiquita w wojnę domową w Kolumbii, masowym protestom przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Brazylii czy o 150 letnim drzewie uznanym za dziedzictwo kulturowe Meksyku. Zapraszamy do lektury!

Wizyta Gabriela Boricia w Niemczech

#Chile #Gabriel Boric #Niemcy

Prezydent Chile Gabriel Boric odwiedził Niemcy i spotkał się z kanclerzem Olafem Scholzem. Boric potwierdził, że zamierza współpracować z niemieckimi firmami w kwestii wydobycia litu w Chile. Zarówno Scholz i Boric poparli też propozycję zawieszenia broni w Gazie proponowaną przez Joe Bidena, ale odrzuconą przez Izrael. Kontrowersję w tym kontekście budzi uprzednie wsparcie militarne Niemiec dla Izraela. Boric i Scholz stwierdzili też, że władze Chile i Niemiec łączy chęć walki z skrajną prawicą – w Chile jest to środowisko Jose Antonio Kasta, a w Niemczech – partii AfD.

Źródła:

https://www.bnamericas.com/en/news/chile-and-germany-deepen-cooperation-on-lithium-steel-and-mining-sustainability

https://www.aa.com.tr/en/europe/germany-chile-call-on-israel-to-step-up-humanitarian-aid-for-israel/3245934

Autor: Jan ParadowskiChiquita ogłoszona winną finansowania organizacji paramilitarnej

#Kolumbia #wojna domowa

Firma Chiquita Brands International, znany producent i dystrybutor bananów, spadkobierca niesławnej United Fruit Company, została uznana przez sąd w Stanach Zjednoczonych winną finansowania organizacji paramilitarnej. Chodzi o tzw. Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii (AUC) – prawicową organizację paramilitarną walczącą z lewicowymi partyzantami w czasie wojny domowej w Kolumbii. Chiquita w latach 1997 a 2004 miała przekazać im ponad 1.7 milionów dolarów.

Źródła:

https://prensacomunitaria.org/2024/06/empresa-chiquita-brands-fue-hallada-culpable-de-financiar-paramilitares-en-colombia/ 

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-chiquita-musi-wyplacic-milionowe-odszkodowania-wyrok-nie-prz,nId,7567988

Autorka: Barabra Midziak


Partie polityczne wyłączone z odpowiedzialności karnej

#Peru #Dina Boluarte

Rząd Diny Boluarte uchwalił kontrowersyjną ustawę wyłączającą partie polityczne z odpowiedzialności karnej. Ustawa, podpisana przez Boluarte i szefa PCM Gustavo Adrianzéna, zmienia Kodeks Karny, uniemożliwiając sądowe ściganie organizacji politycznych za niektóre przestępstwa, zezwalając jedynie na ściganie indywidualne ich członków. Ustawa została opublikowana w specjalnym wydaniu gazety “El Peruano” i została zatwierdzona 10 maja dzięki poparciu kilku frakcji kongresu, których partie są obecnie objęte dochodzeniami prokuratorskimi.

Źródła:

https://www.infobae.com/peru/2024/06/11/gobierno-promulga-polemica-ley-del-congreso-que-excluye-a-partidos-politicos-de-responsabilidad-penal/?outputType=amp-type

Autorka: Zuzanna Towarek


Gustavo Petro znowu zmienia ministrów

#Kolumbia #Gustavo Petro

Podczas wizyty w Szwecji Gustavo Petro zapowiedział, że ponownie dokona zmian w swoim rządzie. Na razie Petro nie podał szczegółów, wiadomo jedynie, że zmiany personalne nie czekają Ministerstwa Finansów. Petro stwierdził, że ponowna zmiana rządu spowodowana jest tym, że za chwilę Kolumbia będzie w połowie  jego rządów. W drugiej połowie kadencji nacisk ma być kładziony na sektor zdrowia, edukacji i mieszkalnictwa. Zapowiedziano wprowadzenie bezpłatnego wyższego szkolnictwa oraz rozbudowę zaplecza uniwersytetów. Inną zapowiadaną reformą będzie uznanie wskaźnika zabójstw za kluczowego w systemie oceny porządku publicznego. Nowych ministrów poznamy 20 lipca.

Źródła:

https://www.infobae.com/colombia/2024/06/14/cambio-de-gabinete-presidente-gustavo-petro-anuncia-que-habra-relevo-de-ministros/

Autorka: Dorota Burdyszek


Masowe protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Brazylii

#Brazylia #protesty #aborcja

Tysiące ludzi wyszło na ulice w ostatnich tygodniach w ramach protestu przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Brazylii. Nowa ustawa przewiduje, że przerwanie ciąży po 22 tygodniu będzie karane tak samo jak morderstwo. W środę  przewodniczący Izby Deputowanych zdecydował, że projekt będzie głosowany w trybie pilnym. Partia Liberalna popierająca byłego prezydenta Jaira Bolsonaro ma większość w niższej izbie Parlamentu, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że ustawa zostanie przyjęta i jeszcze bardziej ograniczy prawa kobiet do aborcji. Prezydent Lula, który przebywa obecnie w Europie, nie skomentował jeszcze projektu.

Źródła:

https://www.france24.com/es/américa-latina/20240614-una-nueva-división-en-brasil-queda-al-descubierto-con-proyecto-que-equipara-el-aborto-con-homicidio

Autorka: Joanna Wieczorek


Odbiór wygranej Claudii Sheinbaum w regionie

#Meksyk #Claudia Sheinbaum #Evo Morales #Nicolas Maduro

Wygrana Claudii Sheinbaum przyniosła wiele radości w rządzonej przez lewicę części Ameryki Łacińskiej. Swoje gratulacje nowowybranej prezydentce złożyli przywódcy Kolumbii, Gwatemali, Hondurasu, Kostaryki, Chile,  Nikaragui, Boliwii oraz prezydent Wenezueli Nicolas Maduro, który pogratulował nie tylko Sheinbaum, ale również odchodzącemu AMLO, którego nazwał “liderem całego regionu”. Swoje gratulacje złożył również były prezydent Boliwii Evo Morales, który w dniu wyborów przebywał w Meksyku. 

Dużo mniej ciepłe słowa popłynęły z Argentyny. Argentyński rząd pogratulował w sposób kurtuazyjny wygranej, zaznaczając chęć podtrzymywania dobrych stosunków bilateralnych w przyszłości.

Źródła:

https://elpais.com/mexico/elecciones-mexicanas/2024-06-03/la-izquierda-iberoamericana-celebra-el-triunfo-de-claudia-sheinbaum-mexico-eligio-a-una-progresista-como-su-primera-presidenta.html

Autorka: Justyna Kleczkowska


Cofnięcie licencji gwatemalskiej kopalni

#Gwatemala #kopalnie

Kopalnia Cerro Blanco, usytuowana w stanie Jutiapa, niedaleko granicy z Salwadorem, zajmująca się wydobyciem złota i miedzi, nie dostała pozwolenia na zmianę profilu wydobycia. Cerro Blanco przez lata funkcjonowała jako kopalnia głębinowa – surowce wydobywało się w niej spod ziemi. W 2021 roku firma wniosła do gwatemalskiego rządu wniosek o przedłużenie swojej licencji środowiskowej, co zostało zaaprobowane przez rząd Giammatteiego 9 stycznia 2024 roku. We wniosku o przedłużenie licencji znalazła się jednak informacja o zmianie charakteru kopalni na odkrywkowy. Działanie to jest niezgodne z procedurami oraz wbrew lokalnej społeczności, która w konsultacjach z 2022 roku wyraźnie wypowiedziała się przeciwko kopalni odkrywkowej w swojej okolicy, przede wszystkim z powodu zniszczeń środowiskowych jakie spowoduje. Aktualny rząd cofnął nielegalnie wydaną zgodę na wydobycie naziemne i nakazał firmie wystąpienie w tej sprawie o nową licencję. Aktywna jednak pozostaje jej licencja na wydobycie podziemne.

Źródła:

prensacomunitaria.org/2024/06/minera-cerro-blanco-no-puede-realizar-operaciones-a-cielo-abierto/

Autorka: Barbara Midziak


Rosja i USA eksponują okręty wojenne w okolicach Kuby

#Kuba #Rosja #USA

W środę do Hawany zacumowała rosyjska fregata, co wzbudziło niepokój władz USA. Rosjanie tłumaczyli swoją obecność w regionie ćwiczeniami militarnymi. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował: “To normalna praktyka wszystkich państw, w tym tak wielkiej potęgi morskiej jak Rosja”. Niedługo później USA wysłało do bazy Guantanamo okręt podwodny USS Helena, tłumacząc, że chodzi o “rutynową wizytę w porcie”. Decyzja Stanów została przez wielu zinterpretowana jako odpowiedź na zachowanie Rosji, choć Pentagon deklaruje, że rosyjskie ćwiczenia wojskowe nie stanowią zagrożenia dla USA.

Źródła:

https://www.vozdeamerica.com/a/rusia-estados-unidos-exhiben-navios-guerra-alrededor-cuba-/7654931.html

Autorka: Klaudia Dink


150 letnie drzewo z Meksyku uznane za dziedzictwo kulturowe

#Meksyk #ochrona środowiska

W czwartek władze Miasta Meksyk na łamach oficjalnej gazety “Decreto” poinformowały o tym, że 150 letnie drzewo zostało uznane za Dziedzictwo Naturalne i Kulturowe Miasta Meksyk. Chodzi o drzewo Eugenio znajdujące się w kolonii Del Valle w centrum stolicy. Pod koniec ubiegłego roku drzewo miało zostać ścięte w celu zrealizowania projektu budowlanego. Decyzji tej sprzeciwili się jednak mieszkańcy kolonii. W komunikacie prasowym władze zaznaczyły, że Eugenio, jesion mierzący ponad 30 metrów, jest niezwykle istotny dla lokalnego ekosystemu.

Źródła:

https://elpais.com/mexico/2024-06-15/eugenio-un-arbol-de-150-anos-declarado-patrimonio-cultural-en-ciudad-de-mexico.html 

https://jefaturadegobierno.cdmx.gob.mx/comunicacion/nota/declara-gobierno-capitalino-al-arbol-eugenio-como-patrimonio-natural-y-cultural-de-la-ciudad-de-mexico

Autorka: Klaudia Dink


Autorami tekstów są członkowie Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Korekta: Klaudia Dink

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *