Iberonews 2023-10-14

W najnowszym podsumowaniu tygodnia między innymi śmierć seryjnego mordercy z Kolumbii, debata prezydencka w Argentynie czy też aukcja z rękopisem Cortazara. Zapraszamy do lektury!

Ciąg dalszy protestów w Gwatemali

#Gwatemala #protesty

Nie ustają protesty mieszkańców Gwatemali, którzy wciąż domagają się dymisji prokurator generalnej kraju oraz jej najbliższych współpracowników. Choć największe protesty skupiają się w stolicy, w całym kraju przez protestujących zablokowanych jest ok. 90 kluczowych dróg. Prezydent kraju odmawia spełnienia żądań ulicy i wysyła policję do przerywania blokad. Protesty są pokojowe, a media społecznościowe obiegają nagrania ludzi tańczących, grających i śpiewających na ulicach oraz blokadach. 

Prokurator generalna kraju, Maria Consuelo Porras oskarżana jest przez obywateli oraz prezydenta-elekta kraju, Bernardo Arévalo, o działania mające na celu odwrócenie wyników wyborów prezydenckich, w których zwyciężył przedstawiciel partii Semilla.

Źródła:

https://www.swissinfo.ch/spa/guatemala-elecciones_guatemala-cumple-12-d%C3%ADas-de-protestas-con-90-carreteras-bloqueadas/48889830

https://www.vozdeamerica.com/a/en-fotos-las-protestas-en-guatemala-se-intensifican-exigiendo-la-renuncia-de-los-fiscales/7302798.html 

profil @studyspanishanywhere

profil @rebecalane6 

 

Druga debata prezydencka w Argentynie

#Argentyna #Javier Milei #wybory prezydenckie

W niedzielę w Argentynie przeprowadzona została druga debata prezydencka. Udział w niej wzięło pięciu kandydatów: Javier Milei (La Libertad Avanza), Patricia Bullrich (Juntos por el Cambio), Sergio Massa (Unión por la Patria), Juan Schiaretti (Hacemos por Nuestro País) oraz Myriam Bregman (Frente de Izquierda Unidad). Skrajnie prawicowy Milei obiecał, że zapewni dostęp do posiadania broni oraz zatrzyma przestępczość w kraju. Obietnicę tą skrytykowała kandydatka opozycji, centroprawicowa Patricia Bullrich, która odpowiedziała, że przy wolnym dostępie do broni “dzieci w szkołach będą masakrowane”. Milei podał również w wątpliwość istnienie globalnego ocieplenia. W trakcie debaty podjęto także m.in. kwestię korupcji oraz handlu narkotykami.

Źródła:

https://www.vozdeamerica.com/a/milei-polemica-de-armas-medioambiente-ultimo-debate-presidencial-argentina/7302851.html 

https://cnnespanol.cnn.com/2023/10/09/segundo-debate-presidencial-argentina-quien-gano-quien-perdio-orix/

 

Nadzieja dla José Rubéna Zamory i gwatemalskiej prasy

#Gwatemala #José Rubén Zamora Marroquín #wolność prasy

Gwatemalski Sąd Apelacyjny skierował sprawę José Rubéna Zamory do ponownego rozpatrzenia. Jeden z najbardziej prominentnych dziennikarzy w kraju, od lat zajmujący się demaskowaniem korupcji w strukturach władzy oraz założyciel trzech gwatemalskich gazet, w czerwcu tego roku został skazany na 6 lat więzienia oraz grzywnę wysokości ok. 38 tys. dolarów pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Podstawą do powtórzenia procesu stały się braki formalne i merytoryczne w czerwcowym procesie.

Źródło:

https://cnnespanol.cnn.com/2023/10/13/ordenan-repetir-juicio-a-jose-ruben-zamora-guatemala-orix/

 

Akcje ewakuacyjne z Izraela

#Izrael #Palestyna #wojna

Wielu przywódców krajów latynoamerykańskich w ostatnim czasie chwali się akcjami ewakuacyjnymi obywateli ich państw z Izraela. Przykładowo ewakuowano już ponad 200 Kolumbijczyków, 70 kolumbijskich pielgrzymów wciąż jest uwięzionych niedaleko Jeziora Galilejskiego. W Izraelu było też uwięzionych ponad 700 Argentyńczyków, są to zarówno turyści, pielgrzymi jak i studenci. Z kolei we wtorek władze Meksyku ewakuowały aż 135 obywateli. AMLO poinformował również, że w wyniku działań zbrojnych zginęło 2 Meksykanów. Niestety również 2 Peruwiańczyków zginęło w Izraelu. Najwięcej uwięzionych obywateli latynoamerykańskich w Izraelu, to obywatele Brazylii, którzy przebywają tam głównie w celach turystycznych.

Źródła:

https://www.europapress.es/internacional/noticia-colombia-enviara-avion-israel-evacuacion-colombianos-atrapados-20231010152936.html

https://cnnespanol.cnn.com/2023/10/10/latinoamericanos-israel-vuelos-evacuacion-trax/ 

https://www.aljazeera.com/news/2023/10/7/palestinian-group-hamas-launches-surprise-attack-on-israel-what-to-know

 

Nie żyje kolumbijski seryjny morderca

#Kolumbia #morderstwo #Luis Alfredo Garavito

W czwartek kolumbijskie władze oficjalnie potwierdziły śmierć Luisa Alfredo Garavito. Garavito, zwany także “Bestią”, odpowiedzialny był za ponad 200 zabójstw. Sam skazany przyznał się do porwania, zgwałcenia torturowania oraz zamordowania 140 dzieci. Zbrodni tych dokonywał na przestrzeni 7 lat. Zdaniem komentatorów, jego śmierć przyniosła ulgę nie tylko rodzinom ofiar, ale też wszystkim Kolumbijczykom, ponieważ istniała obawa, że zostanie niedługo zwolniony z więzienia. Kolumbijski system karny nie przewiduje bowiem kary dożywocia; po odbyciu trzech piątych kary może dojść do wcześniejszego zwolnienia. Garavito zmarł w wieku 66 lat, cierpiał na raka oka oraz na białaczkę.

Źródło:

https://www.bbc.com/mundo/articles/cw0k974k4xko

 

Stan wyjątkowy ze względu na jakość powietrza

#Brazylia #Manaus

Manaus jest obecnie miastem z jedną z najgorszą jakością powietrza na świecie. Wszystko przez pożary Amazonii, w dużej mierze spowodowane przez ludzi, wypalających dżunglę pod uprawy, wypas bydła oraz inwestycje budowlane. Rozprzestrzenianiu się ognia pomaga ogromna susza, która dotknęła region. Władze miasta ogłosiły stan wyjątkowy i zalecają mieszkańcom pozostanie w domach. Całe miasto spowija ciężka chmura smogu.

Źródło:

https://www.reuters.com/world/americas/wildfires-dry-amazon-rainforest-choke-manaus-city-2023-10-12/

 

Żołnierze oskarżeni o wykorzystywanie nieletnich w czasie stanu wyjątkowego

#Salwador #stan wyjątkowy #wojsko #wykorzystywanie seksualne

Na jaw wychodzą kolejne przestępstwa dokonane w trakcie stanu wyjątkowego w Salwadorze. Tym razem organizacje ochrony praw człowieka poinformowały o 15 zgłoszonych przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich dokonanego przez żołnierzy. Do jednego z nich miało dojść w górach w północno-wschodniej części kraju. Zgodnie z relacjami żołnierze wywieźli z wioski wszystkich mężczyzn pod zarzutem przynależności do gangów, a następnie zgwałcili kobiety i nastoletnie dziewczęta. Przedstawiciele najwyższych salwadorskich władz nie odnieśli się do doniesień. 

Stan wyjątkowy w Salwadorze został ogłoszony w marcu 2022 roku, po tym jak odnotowano historyczny rekord 62 zabójstw w ciągu jednego dnia. Od tamtej pory znajduje się w ogniu krytyki ze strony obrońców praw człowieka. Policja i żołnierze oskarżani są o stosowanie przemocy i tortur, przymusowe zaginięcia oraz spowodowanie śmierci w areszcie.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/10/08/abuso-sexual-de-soldados-a-menores-en-el-salvador-el-otro-monstruo-oculto-bajo-el-regimen-de-excepcion/ 

https://www.es.amnesty.org/en-que-estamos/noticias/noticia/articulo/el-salvador-a-un-ano-del-regimen-de-excepcion-las-autoridades-cometen-violaciones-derechos-humanos-de-forma-sistematica/

 

Rękopis Cortázara sprzedany za 36 tys. dolarów

#Argentyna #Urugwaj #literatura #Julio Cortázar

Oryginalny rękopis słynnego argentyńskiego pisarza został sprzedany za 36 tysięcy dolarów. Jest to manuskrypt znanego dzieła “Historias de cronopios y de famas” (w języku polskim wydane jako “Opowieści o kronopiach i famach”) z 1962 roku. Aukcja została przeprowadzona w Montevideo. Rękopis, który trafił w ręce argentyńskiego kolekcjonera, znaleziony został przypadkiem w 2020 roku w Urugwaju w… kartonie po bananach ekwadorskiej firmy Bonita.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/relatos-inéditos-cortázar-encontrados-caja-142908335.html 

https://cnnespanol.cnn.com/2023/10/12/encuentran-relatos-ineditos-cortazar-caja-bananos-subasta-orix/

 

Messi, Sanabria i splunięcie

#Leo Messi #Paragwaj #Argentyna

W czasie czwartkowego meczu pomiędzy drużynami Argentyny i paragwaju doszło do nietypowego zdarzenia. Napastnik paragwajskiej drużyny splunął w miejsce, w którym wcześniej stał Messi (niektórzy uważają, iż jednak Sanabria celował w Messiego). Całe zdarzenie zarejestrowały kamery. Sanabria zaprzeczył temu, iż splunął, powiedział, że widać iż faktycznie coś wypluwa, ale nie chodziło obrazę Messiego. Messi podobno nie wiedział całej sytuacji na murawie, dopiero w szatni dowiedział się, co się stało. Stwierdził, że i tak nie zna osoby, która go obraziła i, że nie ma zamiaru robić afery. Zapytano również sędziego, czy był świadomy co się stało, ale ten odpowiedział, że nie, ale jeśli faktycznie miało to miejsce, to jest to zachowanie karygodne.

Źródło:

https://www.infobae.com/deportes/2023/10/13/hablo-el-futbolista-de-paraguay-que-tuvo-un-cruce-con-lionel-messi-y-explico-la-desagradable-escena-que-protagonizo/

 

Autorkami tekstu są Klaudia Dink, Barbara Midziak i Dorota Burdyszek z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *