Iberonews 2023-08-12

W ten słoneczny weekend kolejna dawka informacji z Ameryki Łacińskiej! W tym tygodniu m. in. informacje z Ekwadoru, Gwatemali i z Brazylii!

 

Kandydat na prezydenta zamordowany

#Ekwador #morderstwo #wybory

Niecały tydzień przed planowanym w Ekwadorze wyborami, zamordowany został Fernando Villavicencio. Był on dziennikarzem oraz członkiem Zgromadzenia Narodowego, a co najważniejsze kandydatem w nadchodzących wyborach. Do zdarzenia doszło w środę po południu w stolicy kraju, Quito. W czasie spotkania wyborczego, które odbywało się w szkole, Villavicencio został zastrzelony. Obecny prezydent Guillermo Lasso za pośrednictwem Twittera oświadczył, że poprosi o pomoc FBI. Wprowadzono również 60-dniowy stan wyjątkowy, który ma obowiązywać na terenie całego kraju, nie wpłynie on jednak na datę wyborów, które odbędą się 20 sierpnia. Warto podkreślić, że Villavicencio wielokrotnie mówił o tym, że dostaje groźby – wspomniał tutaj o grupie narkotykowej Los Choneros.

https://es-us.noticias.yahoo.com/fernando-villavicencio-candidato-presidencia-ecuador-034046071.html

https://es-us.noticias.yahoo.com/asesinan-fernando-villavicencio-3-claves-111027010.html

https://es-us.noticias.yahoo.com/sabe-asesinato-fernando-villavicencio-ecuador-144548656.html 

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/08/10/crimen-de-villavicencio-el-fbi-llegara-a-ecuador-para-asistir-en-la-inves

https://www.biobiochile.cl/noticias/internacional/america-latina/2023/08/10/dictan-prision-preventiva-para-6-detenidos-por-asesinato-de-candidato-presidencial-en-ecuador.shtml 

 

W Brazylii odbył się Szczyt Amazoński

#Brazylia #Amazonia #ekologia #Szczyt Amazoński

W środę i w czwartek w brazylijskim mieście Belém odbył się Szczyt Amazoński (Cumbre Amazónica). Na zjazd przybyli przedstawiciele ośmiu państw regionu: Ekwadoru, Kolumbii, Boliwii, Peru, Wenezueli, Gujany, Surinamu oraz Brazylii. W spotkaniu nie mógł uczestniczyć prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ze względu na problemy zdrowotne. Przywódcy zgromadzili się, aby przedyskutować sposoby ochrony Amazonii. Opracowane przez nich rozwiązania zostały zawarte w tzw. Deklaracji z Belém (Declaración de Belém), dokumencie liczącym 113 punktów. 

Wydarzenie zostało otwarte przez prezydenta Brazylii, Lulę da Silvę, który ogłosił, że jest to moment historyczny. Prezydent Kolumbii Gustavo Petro zaproponował powołanie międzynarodowego trybunału, który sądziłby za przestępstwa dokonane na terenie Amazonii, a także powołania swoistego “amazońskiego NATO”. Ponadto po raz kolejny zaprotestował przeciwko wydobywaniu na tych terenach ropy, a także zaproponował utworzenie międzynarodowego centrum naukowego, które zajmowałoby się badaniem lasów.

Z rezultatów szczytu nie są zadowoleni obrońcy środowiska. Czują się rozczarowani i twierdzą, że na zjeździe nie zostały wyznaczone żadne konkretne kroki ani cele.

https://www.france24.com/es/américa-latina/20230808-un-antes-y-un-después-lula-urge-a-acciones-petro-propone-tribunal-para-defender-la-amazonía 

https://www.vozdeamerica.com/a/cumbre-amazonica-concluye-llamado-proteger-selvas-sin-objetivos-concretos/7218631.html 

https://efeverde.com/los-ambientalistas-critican-la-falta-de-acciones-concretas-en-la-cumbre-amazonica/ 

https://www.bbc.com/mundo/articles/cq5y7n34j8jo 

https://www.dw.com/es/cumbre-en-brasil-busca-hoja-de-ruta-para-salvar-la-amazonía/a-66467936 

https://www.nytimes.com/es/2023/08/08/espanol/declaracion-belem-brazil-amazonia.html 

https://es.mongabay.com/2023/08/cumbre-amazonica-declaracion-de-belem-deja-sinsabor-en-pueblos-indigenas-y-sociedad-civil/ 

https://www.larepublica.co/globoeconomia/presidente-petro-propone-un-tratado-militar-estilo-otan-para-proteger-amazonia-3674376

 

Rosnąca pozycja stanów południowych Brazylii

#Brazylia #południe #separatyzm

Gubernator Zema ogłosił powstanie konsorcjum Cossud, zrzeszającego stany Minas Gerais, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Rio de Janeiro,  São Paulo, Espírito Santo, Paraná, Goiás, Santa Catarina i Rio Grande do Sul. Według Zemy stany te reprezentują 56% populacji Brazylii i 70% ekonomii kraju. Konsorcjum ma na celu umocnienie pozycji tych stanów w Kongresie i doprowadzić do sprawiedliwszego podziału funduszy. Propozycja ta spotkała się także z dużym poparciem wśród środowisk separatystycznych, w szczególności ruchu “O Sul é o meu País” (“Południe to mój Kraj”).

https://www.poder360.com.br/brasil/politicos-criticam-fala-de-zema-sobre-protagonismo-do-sul-sudeste/

 

Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej w Ameryce Łacińskiej

#ludność rdzenna #Panama #Meksyk

9 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie. Z tej okazji w różnych krajach Ameryki Łacińskiej odbyły się wydarzenia zwracające uwagę na problemy, z którymi mierzą się ludy rdzenne regionu. W meksykańskim stanie Oaxaca miały miejsce targi rzemiosła rdzennego. Natomiast w Panamie przedstawiciele ludów tubylczych wyszli na ulice. Domagali się respektowania ugód, które podpisali z rządem zaledwie kilka dni wcześniej. Obawiają się, że obietnice te, złożone na kilka miesięcy przed wyborami, nie zostaną dotrzymane.

https://es-us.noticias.yahoo.com/indígenas-exigen-gobierno-panamá-respetar-184709399.html 

https://www.laestrella.com.pa/nacional/230810/indigenas-exigen-gobierno-respetar-acuerdos 

https://imparcialoaxaca.mx/los-municipios/792980/conmemoran-dia-internacional-de-los-pueblos-indigenas-y-afromexicanos/

 

Rodziny zatrzymanych protestują przeciwko stanowi wyjątkowemu

#Salwador #stan wyjątkowy

W Salwadorze odbył się pierwszy protest przeciwko stanowi wyjątkowemu obowiązującemu w kraju i planowanym zmianom w procedurach sądowniczych. Według protestujących, po pierwsze stan wyjątkowy i zniesienie domniemania niewinności, obowiązujące w kraju od marca 2022 sprawiają, że za kraty trafiają wraz z przestępcami niewinni ludzie, po drugie zaś planowane zmiany w sądownictwie niezwykle przedłużą okres przebywania przez zatrzymanych w areszcie, zamieniając go de facto w karę więzienia. Protestującymi byli członkowie rodzin osób zatrzymanych, w tym prawie stu weteranów wojennych. Podkreślają oni, że zdecydowanie popierają walkę z członkami gangów i usunięcie ich ze społeczeństwa, jednak zauważają bardzo poważne zagrożenia aktualnej polityki rządu.

https://es-us.noticias.yahoo.com/familiares-detenidos-régimen-protestan-juicios-212913016.html

 

Prawybory w Argentynie

#prawybory #Argentyna

W najbliższą niedzielę w Argentynie odbędą się prawybory. Zostaną wtedy wyłonieni kandydaci partii politycznych, którzy wystartują w październikowych wyborach prezydenckich. Podczas październikowych wyborów wybrany zostanie nie tylko nowy prezydent, ale także władze krajowe i regionalne. Co ciekawe, argentyńskie prawybory są “jednoczesne i obowiązkowe” (PASO), a żeby partia mogła wystawić swojego kandydata, musi uzyskać minimalnie 1,5% ważnych głosów. To znaczy, że w czasie wyborów PASO Argentyńczycy “sami” wybierają kandydatów oraz partie polityczne, które będą mogły wziąć udział w wyborach 22 października. Uprawnionych do głosowania jest ponad 35 milionów osób. Dzięki temu, że prawybory są obowiązkowe, argentyńscy politycy będą mogli zaobserwować jakie poparcie społeczne mają poszczególni kandydaci.

https://www.vozdeamerica.com/a/precandidatos-presidenciales-se-aprestan-primarias-domingo-argentina/7219319.html

https://www.infobae.com/politica/2023/08/10/resultados-elecciones-paso-2023-en-argentina-quien-gano-provincia-por-provincia/

 

Strajk lekarzy na Dominikanie

#strajk #Dominikana #Luis Abinader

Lekarze na Dominikanie zaplanowali strajk trwający 48 godzin. Strajk rozpoczął się w czwartek o 6 rano czasu lokalnego. Protest został zainicjowany przez Medyczny Związek Dominikany (El Colegio Médico Dominicano, w skrócie CMD) i wzięli w nim udział medycy zarówno z placówek państwowych, jak i prywatnych. Odmówili leczenia pacjentów z wyjątkiem przypadków krytycznych. Lekarze domagają się lepszych warunków pracy i większych zarobków. W zamian za powrót do pracy żądają spotkania z prezydentem kraju, Luisem Abinaderem. Uważają, że rozmowy z innymi przedstawicielami rządu okazały się bezowocne. Należy zaznaczyć, że strajk został przeprowadzony po ponad 11 miesiącach bezowocnych rozmów w sektorze zdrowia.

https://cnnespanol.cnn.com/2023/08/10/medicos-republica-dominicana-huelga-orix/ 

https://www.telesurtv.net/news/republica-dominicana-medicos-paro-anuncio-20230801-0030.html

 

Portugalia odblokuje środki Wenezueli

#Portugalia #Wenezuela

Rząd Nicolasa Maduro świętował wyrok portugalskiego sądu, nakazujący odblokowanie 1350 milionów dolarów, które dotychczas były zamrożone w Novo Banco. Środki te zostały zablokowane w styczniu 2019 roku, gdy Unia Europejska nie uznała Maduro za legalnego prezydenta Wenezueli. Wenezuelska opozycja apeluje, aby pieniądze te zostały przeznaczone na programy socjalne dla obywateli kraju, a nie trafiły w ręce przedstawicieli reżimu.

https://www.vozdeamerica.com/a/gobierno-de-maduro-celebra-desbloqueo-de-recursos-retenidos-en-portugal/7219925.html

https://www.telesurtv.net/news/gobierno-venezuela-decision-banco-portugues-20230810-0017.html

 

Kobiety z ludów tubylczych tkają przed prokuraturą w ramach protestu

#Gwatemala #protest #kobiety

Grupa rdzennych kobiet z Narodowego Ruchu Majańskich Tkaczek zorganizowała pod prokuraturą generalną w Gwatemali artystyczny protest. Wykorzystując metalowy płot, który postawiony został przed budynkiem przy okazji poprzednich manifestacji, kobiety stworzyły tkaniny z napisami takimi jak “Prokuratura Generalna Tka Korupcję” czy “tkamy z nadzieją i radością”. Wydarzenie to jest kolejnym wyrazem sprzeciwu ludności gwatemalskiej wobec działań prokuratury, która po pierwszej turze wyborów prezydenckich podjęła próbę delegalizacji partii Semilla, której kandydat zdobył drugi najwyższy wynik.

https://es-us.noticias.yahoo.com/mujeres-indígenas-guatemala-tejen-corrupción-214334306.html

 

Oprócz tego:

Chile wnosi u Stanach Zjednoczonych o informacje na temat zamachu stanu z 1973 roku

https://www.telesurtv.net/news/chile-solicita-eeuu-datos-golpe-militar-salvador-allende–20230810-0004.html 

Meksyk: nieznany sprawca zaatakował kobietę szpikulcem do lodu

https://es-us.noticias.yahoo.com/agresor-serial-en-san-luis-potosi-pincha-a-mujeres-con-un-picahielos-001328255.html 

 

Autorkami tekstu są Klaudia DinkBarbara Midziak, Dorota Burdyszek i Beata Janaszkiewicz z Koła Ameryki Łacińskiej i Karaibów w ramach serii #knaliknews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *