Iberonews 2023-07-29

Oprócz negatywnych wieści z Ekwadoru i Haiti przedstawiamy dziś również dobre wiadomości z Chile i Argentyny. Zapraszamy do lektury!

Fala morderstw w Ekwadorze

#Ekwador #przemoc

Od kilku dni Ekwador zmaga się z falą zmagającej się przestępczości. Akty przemocy przybierają na sile przed nadchodzącymi 20 sierpnia wyborami prezydenckimi. Do największych aktów przemocy dochodzi na zachodzie kraju – w prowincjach Esmeraldas, Guayaquil i Manta. Ekwadorski rząd ogłosił stan wyjątkowy. W dwóch prowincjach wprowadzono m.in. godzinę policyjną. Obecną falę przemocy zapoczątkowały zamieszki w więzieniu Litoral w wyniku których zginęło 31 osób (stan na 27.07). Jedną ze “znanych” ofiar jest burmistrz miasta Manta, czyli Augustin Intriago – został zastrzelony podczas wizytowania placu budowy. W niektórych miastach doszło do ataków bombowych m.in na centra handlowe, środki transportu publicznego czy prywatne pojazdy. Eksperci uważają, że może to być odpowiedź zorganizowanych grup przestępczych na wprowadzony stan wyjątkowy.

Źródła:

https://www.bbc.com/mundo/articles/crglx4w7p80o

https://www.bbc.com/mundo/articles/c06enmnxpjgo

Dina Boluarte przeprosiła za śmierci w trakcie protestów

#Peru #Dina Boluarte #protesty

W najnowszym przemówieniu prezydentka Peru, Dina Boluarte, przeprosiła za śmierci, do których doszło w trakcie protestów. Boluarte skierowała swoje słowa do narodu 28 lipca, podczas obchodów Święta Niepodległości Peru. Prezydentka zapewniła, że Peru zacznie się stosować do zaleceń Międzyamerykańskiej Komisji  Praw Człowieka (CIDH) i zaproponowała pojednanie ze wszystkimi sektorami społecznymi.

Protesty rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku po nieudanej próbie zamachu stanu dokonanej przez byłego prezydenta Pedro Castillo. Protestujący domagają się odejścia od władzy Diny Boluarte i rozpisania nowych wyborów. Do tej pory w trakcie protestów zginęło aż 77 osób.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/boluarte-pide-perdón-nombre-estado-170904511.html

https://www.france24.com/es/américa-latina/20230728-mi-gobierno-cumplirá-recomendaciones-de-la-cidh-boluarte-pide-perdón-y-propone-pacto-social

Irańskie drony w Boliwii

#Boliwia #Iran

Edmundo Novillo, boliwijski minister obrony, oficjalnie potwierdził, iż Boliwia jest zainteresowana zakupem irańskich dronów. Maszyny miałyby być wykorzystywane do do walki z przemytem i handlu narkotykami. Sprzęt miałby być wykorzystywany w najbardziej niedostępnych regionach kraju. Dodatkowo Boliwia jest zainteresowana też innym zaawansowanym technologicznie sprzętem – chodzi tu np. o łodzie, które miałby być wykorzystywane na rzekach we wschodniej Boliwi albo o śmigłowce i samoloty. Novillo podkreśla, że Boliwię bardzo interesuje rozwój cybernetycznej ochrony. Oświadczenie ministra spowodowane było zaniepokojeniem dotyczącym relacji boliwijsko-irańskimi przez rząd argentyński.

Źródło:

https://www.vozdeamerica.com/a/bolivia-confirma-interes-drones-iranies-/7199896.html

Nikaragua otworzy ambasadę Korei Północnej

#Nikaragua #Korea Północna #Rosario Murillo #Daniel Ortega

Nikaraguański rząd ogłosił, że w Managui powstanie ambasada Korei Północnej, a w Pjongjangu – ambasada Nikaragui. Informację przekazała Rosario Murillo, wiceprezydentka kraju, rzeczniczka rządu i pierwsza dama. Zdaniem Murillo to osiągnięcie jest dowodem na wzmocnienie relacji pomiędzy Nikaraguą a Koreą Północną. 

W lipcu Kim Dzong Un pozdrowił nikaraguański rząd z okazji 44. rocznicy zwycięstwa rewolucji sandinowskiej i życzył dalszych sukcesów.

Źródła:

https://www.vozdeamerica.com/a/nicaragua-abrir%C3%A1-embajada-en-corea-del-norte/7194495.html 

https://confidencial.digital/politica/rosario-murillo-anuncia-que-regimen-abrira-embajada-en-corea-del-norte/

Tweet doprowadził do kryzysu dyplomatycznego pomiędzy Urugwajem a Hiszpanią

#Urugwaj #Hiszpania

Tweet urugwajskiej deputowanej doprowadził do kryzysu dyplomatycznego pomiędzy jej ojczyzną a Hiszpanią. W swojej wiadomości Graciela Bianchi odniosła się do wyników wyborów, które odbyły się w Hiszpanii w poprzedni weekend. Parlamentarzystka napisała: “Z PSOE można być pewnym finansowania oraz wspierania wartości narkodyktatury kubańskiej, wenezuelskiej, nikaraguańskiej i irańskiej, terroryzmu ETA i katalońskiego separatyzmu, który chce skończyć z Hiszpanią”. Do krytykowanej przez nią partii PSOE należy premier kraju, Pedro Sánchez. 

Co więcej, pisząc swoją kontrowersyjną wypowiedź Bianchi pełniła funkcję wiceprezydentki, w zastępstwie za Beatriz Argimón, która przebywała właśnie w Hiszpanii na Eurolatynoamerykańskim Forum Kobiet. Za wypowiedź przeprosił już minister spraw zagranicznych Urugwaju, Francisco Bustillo, zapewniając jednocześnie, że relacje bilateralne pomiędzy krajami są “wspaniałe”.

Źródła:

https://www.elmundo.es/espana/2023/07/27/64c28263e9cf4a5e268b45b5.html 

https://ladiaria.com.uy/politica/articulo/2023/7/beatriz-argimon-pidio-disculpas-al-gobierno-espanol-por-declaraciones-de-graciela-bianchi-sobre-elecciones-en-ese-pais/

Stany Zjednoczone zaleciły swoim obywatelom opuszczenie Haiti

#Haiti #Stany Zjednoczone #gangi #przemoc

W związku z niestabilną sytuacją w Haiti Stany Zjednoczone zaleciły swoim obywatelom opuszczenie kraju. W oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie amerykańskiej ambasady w Haiti poinformowano, że USA nie jest już w stanie zapewnić obywatelom bezpieczeństwa. Powodem są niedawne starcia pomiędzy policją a gangami. Co więcej, Stany Zjednoczone nakazały powrócić do ojczyzny większości swoich dyplomatów znajdującego się w Port-au-Prince, zostawiając na miejscu jedynie niezbędny personel. 

Haiti jest najbardziej ubogim krajem Ameryki Łacińskiej. Aktualnie prawie połowa haitańskiego społeczeństwa cierpi z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego i żyje w biedzie. Stolica kraju jest całkowicie opanowana przez gangi, a na porządku dziennym są porwania, morderstwa i spalenia żywcem. 

Źródła:

https://www.dw.com/es/ee-uu-urge-a-sus-ciudadanos-a-abandonar-haití-cuanto-antes/a-66372664 

https://www.dw.com/es/washington-ordena-salir-de-haití-a-su-personal-diplomático/a-66381867

Historyczny spadek poziomu biedy w Chile

#Chile #bieda

Chile odnotowało historyczny spadek poziomu biedy. O tym sukcesie poinformowało w czwartek chilijskie Ministerstwo Rozwoju Społecznego i Rodziny w wydawanym dwa razy do roku raporcie. Procent osób dotkniętych biedą spadł z poziomu 10,7 %, osiągniętego w 2020 roku, do 6,5 %. Sytuacja poprawiła się szczególnie w regionach, które tradycyjnie odnotowywały największą skalę ubóstwa, a także wśród ludności rdzennej.

Źródło:

https://www.dw.com/es/pobreza-en-chile-llega-a-la-cifra-m%C3%A1s-baja-de-su-historia/a-66372965

Babcie z Placu Majowego zidentyfikowały wnuka numer 133

#Argentyna #dyktatura #Madres de la Plaza de Mayo #Abuelas de la Plaza de Mayo

W piątek organizacja Babcie z Placu Majowego ogłosiła, że udało jej się odnaleźć wnuka numer 133. Chodzi o siostrzeńca Mario Santucho, lidera i założyciela trockistowskiej partyzantki PRT-ERP. Matka dziecka, członkini PRT-ERP Cristina Navajas, została uprowadzona w 1976 roku będąc w drugim miesiącu ciąży. Do dziś nie odnaleziono jej ciała. Jak się okazało, po urodzeniu dziecko trafiło pod opiekę małżeństwa wojskowego i pielęgniarki. 

Konferencja prasowa odbyła się w dawnym budynku ESMA, wojskowej szkole, która w latach dyktatury została przekształcona w centrum tortur nazywane “argentyńskim Auschwitz”. Dyktatura wojskowa z lat 1976-1983 doprowadziła do zaginięcia i śmierci tysięcy osób. Organizacja Babcie z Placu Majowego jest kontynuacją wcześniejszych Matek z Placu Majowego, ma na celu między innymi odnalezienie dzieci osób zaginionych.

Źródło:

https://www.swissinfo.ch/spa/abuelas-de-plaza-de-mayo-hallan-en-argentina-al-nieto-133–apropiado-en-dictadura/48697900

Autorkami tekstu są Klaudia Dink i Dorota Burdyszek z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *