Iberonews 2023-07-22

Kolejny wakacyjny tydzień i brakuje już tylko nowej dawki wiadomości z Ameryki Łacińskiej. Nie zabraknie informacji politycznych, ale też trochę bardziej rozrywkowych. Zapraszamy do lektury!

Powrót protestów w Peru

#Peru #protesty #Dina Boluarte
Przez Peru znów przetoczyła się fala protestów przeciwko prezydentce Dinie Boluarte oraz Kongresowi. Zablokowane były najważniejsze miejsca w Limie np. Plaza de San Martin. Poza stolicą prostujący byli też w innych częściach kraju – np. w Cajamarca, Ica czy Cusco. Protesty miały mieć charakter pokojowy, sytuacja zmieniła się, kiedy okazało się, że protestujących jest więcej niż policjantów. Peruwiańska policja przygotowała się na działania w przypadku eskalacji przemocy. Dina Boluarte określiła protesty mianem “zagrożenia dla demokracji, rządów prawa, instytucjonalności (…)”. Prezydentka podkreśliła też, że nie jest skłonna ustąpić z urzędu. Z ograniczeniami musieli liczyć się także pasażerowie peruwiańskich lotnisk m.in. w Limie czy w Cusco.

Źródła:
https://www.dw.com/es/reinician-protestas-en-per%C3%BA-pidiendo-adelanto-de-elecciones/a-66291292
https://www.vozdeamerica.com/a/peru-otra-vez-los-peruanos-marchan-en-protesta-contra-el-gobierno-de-dina-boluarte/7187147.html

Szczyt UE-CELAC

#Unia Europejska #CELAC #szczyt

W dniach 17-18.07 odbył się w Brukseli szczyt, na którym rozmawiali przywódcy państw Unii Europejskiej oraz Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Oprócz szeregu dyskutowanych kwestii gospodarczych, szerokim echem odbiła się wypowiedź prezydenta Chile, który w swoim wystąpieniu nazwał konflikt w Ukrainie “wojną imperialnej agresji, łamiącą prawo międzynarodowe”, a Rosję – agresorem. Na te słowa odpowiedział prezydent Brazylii Lula, nazywając Borica “młodzieńcem”, będącym “pod presją”. Szczyt zakończył się wspólną deklaracją, która nie została podpisana jedynie przez Nikaraguę. Z jej treści usunięto jakiekolwiek wzmianki o Rosji jako o agresorze, aby uzyskać podpisy Kuby oraz Wenezueli.

Źródła:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_3924

https://www.latercera.com/la-tercera-pm/noticia/boric-versus-lula-el-diseno-del-presidente-para-posicionarse-en-la-region-que-tensiona-las-relaciones-con-brasil/FXYCKONLCJCNFHOR4HX2SWABQE/

Unijne inwestycje w Ameryce Łacińskiej

#inwestycje #Unia Europejska

Dzięki milionowym inwestycjom w Ameryce Łacińskiej, Unia Europejska chce przeciwdziałać wpływom chińskim oraz rosyjskim w regionie. Taka zapowiedź pojawiła się podczas szczytu przywódców UE i CELAC (zakończony w ten wtorek, tj 18 lipca). Ursula von der Leyen (przewodnicząca Komisji Europejskiej) podkreślała wielokrotnie, jak ważna jest współpraca pomiędzy UE a Ameryką Łacińską. Podjęto również próbę finalizacji 3 umów handlowych, jednak w tym może przeszkodzić… deforestacja. Niektóre europejskie państwa, jak np. Francja, nie chcą (oraz nie mogą z powodu wewnętrznych regulacji) prowadzić interesów z państwami, których polityka prowadzi do wylesiania. Lula stwierdził, że tego typu klauzule blokujące brzmią jak “groźby”, jego zdaniem umowa UE-Mercosur jest ważniejsza niż obrona wartości ekologicznych. Unijni dyplomaci chcieli również, aby przywódcy latynoamerykańscy wyraźnie potępili rosyjską agresję na Ukrainę – nie do końca się to udało, wyrażono jedynie “umiarkowane potępienie”. Znowu warto wspomnieć tu słowa Luli, który stwierdził, iż wojna odwraca uwagę od innych ważniejszych obecnych problemów na świecie.

Źródła:

https://www.bbc.com/mundo/articles/c06egkdg265o

Nikaragua zacieśnia więzi z Białorusią i Abchazją

#Nikaragua #Białoruś #Abchazja

W tym tygodniu Nikaragua podpisała serię porozumień z Białorusią oraz… Abchazją. Do spotkania doszło w czwartek w Managui. Stronę nikaraguańską reprezentował kanclerz kraju, Denis Moncada, białoruską minister spraw zagranicznych kraju, Siarhiej Alejnik, natomiast abchaską – wicepremier i minister rolnictwa Abchazji, Beslan Dzhopua. Środkowoamerykański kraj podpisał z Białorusią pięć porozumień w zakresie handlu, inwestycji, współpracy techniczno-naukowej, rolniczo-hodowlanej oraz kulturalnej. W przypadku Abachazji ustalono szczegóły kooperacji w dziedzinie edukacji, kultury i sportu. Siarhiej Alejnik uczestniczył także w obchodach hucznie obchodzonej 44. rocznicy zwycięstwa rewolucji sandinowskiej.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/nicaragua-abjasia-firman-acuerdos-materia-204306928.html

https://es-us.noticias.yahoo.com/nicaragua-bielorrusia-firman-acuerdos-cooperaci%C3%B3n-203837770.html

Paragwajski minister handlu chce postawić mur na granicy z Argentyną

#Paragwaj #Argentyna #mur #handel 

W poniedziałek paragwajski minister handlu zadziwił swoją zapowiedzią… wybudowania muru na granicy paragwajsko-argentyńskiej. Mur ten ma zdaniem Luisa Castiglioniego ukrócić “plagę” nielegalnego przemytu. Polityk skomentował określił sytuację ekonomiczną Argentyny mianem “godnej ubolewania” i dodał, że “z powodu jej chronicznej sytuacji cierpią sąsiednie państwa”.
Na kontrowersyjną wypowiedź po kilku godzinach odpowiedział ambasador Argentyny w Paragwaju, Domingo Peppo. Na swoim koncie na Twitterze Peppo napisał: “Wręcz przeciwnie, nasze narody są braćmi, cały czas chcą być bliżej siebie, być bardziej połączone. Powinniśmy tworzyć więcej mostów, a nie murów”.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/07/17/el-ministro-de-comercio-de-paraguay-dijo-que-quiere-levantar-una-muralla-en-la-frontera-con-argentina/ 

https://www.lanacion.com.ar/politica/el-ministro-de-comercio-de-paraguay-propuso-levantar-una-muralla-en-la-frontera-con-argentina-nid17072023/

Prezydent Kostaryki odpowie za… podróż na Łotwę?

#Kostaryka #Łotwa

Kostarykańska prokuratura rozpoczęła śledztwo przeciwko prezydentowi kraju Rodrigo Chavesowi. Chaves został oskarżony o nadużywanie władzy. Zdaniem Ministerstwa Publicznego prezydent dokonał tego przestępstwa… wyjeżdżając w czwartek na Łotwę. Wyjazd ten miał być bowiem opłacony z publicznych środków nieprzeznaczonych do tego celu. Z Łotwy pochodzi pierwsza dama Kostaryki, Signe Zeikate. Głowa państwa broni się twierdząc, że podróż odbył w celach służbowych, a swoich teściów odwiedził korzystając z okazji. Na Łotwie Chaves spotkał się z unijnym komisarzem ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijusem Sinkevičiusem.

Źródła:

https://www.notimerica.com/politica/noticia-costa-rica-fiscalia-costa-rica-abre-investigacion-contra-presidente-rodrigo-chaves-abuso-poder-20230719031219.html 

https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20230718-fiscal%C3%ADa-de-costa-rica-investiga-a-presidente-chaves-por-abuso-de-poder

Morderczy finał amatorskiego meczu piłki nożnej w stanie Sonora

#piłka nożna #Meksyk 

W nocy 19 lipca (środa) w Ciudad Obregón (stan Sonora w Meksyku) doszło do tragicznego w skutkach ataku podczas amatorskiego meczu piłki nożnej. W czasie przerwy w meczu, spowodowanej kontuzją jednego z zawodników, rozległo się 9 strzałów. Na stadion wtargnęło czterech uzbrojonych mężczyzn. Zdaniem prokuratury doszły do egzekucji – zamordowany trener to Jorge Alberto “N” alias “El Pelirrojo”. Drugą ofiarą jest przypadkowy 19-latek. Został przetransportowany do szpitala, ale jego los nie jest znany. Cały atak został uwieczniony, ponieważ rozgrywka była transmitowana na żywo (UWAGA! szukając informacji na temat tego zdarzenia, można natknąć się na drastyczne sceny).

Źródła:

https://www.infobae.com/mexico/2023/07/21/asesinan-a-entrenador-de-futbol-en-pleno-partido-en-sonora-video/

Ameryka Łacińska w Polsce

#Polska #Ameryka Łacińska #relacje #Gwatemala #Panama #ambasada #Beata Kozidrak

W Warszawie, po 23-letniej przerwie otworzono ambasadę Gwatemali. Ambasadorem tego kraju w Polsce został JE Jorge Lemcke. 

W ambasadzie, tym razem jednak Panamy gościła niedawno polska piosenkarka, Beata Kozidrak. Spotkała się ona z JE Ambasadorem Javierem Bomagasem D. w związku z wydaniem piosenki o Panamie. Rozmawiali również o możliwościach współpracy.

Żródła:

https://twitter.com/MinexGt/status/1681814617071181826?t=NKl2vdW2NKR4XeUwYMB03w&s=19 

https://twitter.com/Sandomendi/status/1681716377197977610?t=xVe5lSdVEPO3NfeputnMaw&s=19 

https://www.instagram.com/p/Cu9EbbAoDrI/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

W związku z premierą “Barbie”

#Barbie #premiera #social media #kampanie społeczne

“Barbie Buscadora” (“Barbie Poszukiwaczka”) została stworzona przez członkinie kolektywu Madres Buscadoras 10 de mayo. Ubrana jest w strój typowy dla kobiet, które poszukują swoich bliskich “znikniętych” w Meksyku. Kolektyw zaproponował firmie Mattel opatentowania lalki i przekazanie zysków z jej sprzedaży na rzecz poszukiwań.
Gustavo Petro przypomniał swoim rodakom o obchodach święta niepodległości 20.07 w filmiku na TikToku zmontowanym m.in. z klipów z filmu “Barbie” i w jego estetyce.
Peruwiański Organ Techniczny Administracji Usług Sanitarnych (OTASS) opublikował cover utworu “Barbie Girl” zachęcający obywateli do oszczędzania wody.

Źródła:

https://www.excelsior.com.mx/nacional/barbie-peliculas-crean-barbie-buscadora-para-apoyar-la-busqueda-de-desaparecidos-en 

https://www.pagina12.com.ar/569071-gustavo-petro-en-modo-barbie 

https://twitter.com/OtassPeru/status/1681686550533349376?t=SaikhZgPNnIL9vVkx0Pt5g&s=19

Wiadomości zostały przygotowane przez Klaudię Dink, Barbarę Midziak i Dorotę Burdyszek z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *