Zapraszamy do zapoznania się z newsami przygotowanymi przez Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW! Wiadomości m. in. ze spotkanie prezydentów w Brazylii, sytuacja w Meksyku, Peru, rozliczenie dyktatury urugwajskiej i nie tylko!
#intergracja #Lula #Maduro #Brazylia #Wenezuela
Spotkanie prezydentów Ameryki Południowej w Brasilii
Na początku tygodnia doszło do zorganizowanego przez Lulę spotkania prezydentów Ameryki Południowej. Z inicjatywy prezydenta Brazylii do stolicy kraju przybyli przedstawiciele 10 państw. Z zaproszenia nie skorzystała tylko prezydentka Peru, Dina Boluarte. Celem szczytu było wzmocnienie integracji w Ameryce Południowej. Zdaniem ekspertów, spotkanie stanowi próbę odzyskania przywództwa w regionie przez Lulę.
Kontrowersje wzbudziło zaproszenie na spotkanie prezydenta Wenezueli, Nicolása Maduro. Była to pierwsza wizyta Maduro w Brazylii od 8 lat. Prezydent Wenezueli przybył do Brasilii już w niedzielę i odbył prywatne rozmowy z Lulą. Głosy sprzeciwu wzbudziły też późniejsze słowa Luli, który stanął w obronie sąsiedniego kraju twierdząc, że skierowane przeciwko niemu oskarżenia o brak demokracji i autorytaryzm są tylko narracją. Ta wypowiedź spotkałą się ze sprzeciwem innych polityków regionu, organizacji międzynarodowych oraz Wenezuelczyków mieszkających poza granicami kraju. La Organización de Venezolanos Perseguidos Politicos en el Exilio (Organizacja Wenezuelczyków Prześladowanych Politycznie na Uchodźstwie) uznała nawet Lulę za… “persona non grata” za “nieustanne poparcie dla reżimu tyrana Nicolása Maduro”.
Źródła:
https://www.dw.com/es/lula-retoma-la-batuta-de-la-integraci%C3%B3n-sudamericana/a-65746035
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-65754345
https://es-us.noticias.yahoo.com/organizaci%C3%B3n-exilio-venezolano-declara-persona-160141289.html
#korupcja #prezydent #Petrobras
Były prezydent Brazylii skazany na 8 lat więzienia
Fernando Collor de Mello, prezydent Brazylii w latach 1990-1992 i pierwszy demokratycznie wybrany prezydent po czasach dyktatury został skazany za udział w gigantycznej aferze korupcyjnej o pseudonimie “Lava Jato”. Mello otrzymywał potężne łapówki od brazylijskiego koncernu naftowego Petrobras.
Były prezydent, po zrezygnowaniu z fotela prezydenckiego (po tym gdy niższa izba parlamentu przegłosowała jego impeachment) przez lata służył jako konserwatywny senator ze stanu Alagoas.
Źródła:
https://www.dw.com/es/expresidente-de-brasil-condenado-a-8-a%C3%B1os-de-prisi%C3%B3n-por-corrupci%C3%B3n/a-65787415
https://www.reuters.com/world/americas/brazils-top-court-sentences-ex-president-collor-prison-corruption-2023-05-31/
#Meksyk #przemoc #Chiapas #wojna domowa #przesiedlenia
Stan Chiapas na skraju wojny domowej
Meksykański stan Chiapas, położony na południu kraju, tuż przy granicy z Gwatemalą, znajduje się na skraju wojny domowej. O krytycznej sytuacji regionu poinformowały zarówno organizacje pozarządowe, jak i Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego (EZLN). Wszystko spowodowane jest obecnością karteli narkotykowych oraz grup paramilitarnych w regionie. Przestępcy przymusowo przesiedlają mieszkańców, zastraszają ich i wymuszają haracze, a także atakują działaczy zapatystowskich. W ostatnim czasie wzrósł też problem przemytu broni oraz imigrantów z krajów Ameryki Środkowej.
Mieszkańcy Chiapas skarżą się na brak reakcji ze strony prezydenta kraju. Ich zdaniem López Obrador przemilcza krytyczną sytuację na południu kraju. Z tego powodu na 8 czerwca zapatyści zaplanowali marsze w stolicy.
Źródła:
https://www.dw.com/es/m%C3%A9xico-advierten-de-posible-guerra-civil-en-chiapas/a-65788569
https://es-us.noticias.yahoo.com/ezln-denuncia-ataques-grupo-paramilitar-182743140.html
https://elpais.com/mexico/2023-06-01/el-zapatismo-da-la-voz-de-alarma-en-un-chiapas-roto-por-la-violencia-y-al-filo-de-la-guerra-civil.html
https://www.dw.com/es/chiapas-los-ciudadanos-necesitan-atenci%C3%B3n-y-protecci%C3%B3n-no-militarizaci%C3%B3n/a-65812491
#Ekwador #przemoc
Prokurator zamordowany na ekwadorskiej ulicy
Leonardo Palacios, w czasie gdy jechał autem na przesłuchanie w sprawie dwóch osób sądzonych za morderstwo, został przechwycony przez napastników i zastrzelony. Technicy na miejscu zbrodni znaleźli ponad 40 łusek od nabojów. Jest to kolejny przykład spirali przemocy w którą wpadł Ekwador. Innym są groźby śmierci, które otrzymała przed paroma dniami Prokurator Generalna kraju, Diana Salazar. Została jej przyznana dodatkowa ochrona.
#archeologia #sztuka #Majowie
Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Veracruz
Firma budowlana przeprowadzająca modernizację alejki w miejscowości Álamo, w meksykańskim stanie Veracruz, natrafiła na kolejną rzeźbę postaci znanej jako “La joven gobernante de Amajac” (“Młoda władczyni Amajac”). Obie figury zostały wykonane w okresie postklasycznym wczesnym (ok. 900 – ok. 1200) przez Majów Téenek. Rzeźba odkryta w 2021 roku ma ponad 2 metry wysokości, najnowsze znalezisko z kolei – 1,54 m.
“La joven gobernante de Amajac” stanęła swego czasu w centrum narodowej debaty wokół pomników kolonizatorów obecnych w kraju. Po miesiącach dyskusji i sporów, rząd postanowił zastąpić jej repliką pomnik Krzysztofa Kolumba znajdujący się w jednym z najistotniejszych punktów stolicy – na Promenadzie Reformy, biegnącej przez środek miasta.
Źródła:
https://www.diariodexalapa.com.mx/cultura/ayuntamiento-de-alamo-informa-sobre-hallazgo-arqueologico-10147042.html/amp?fbclid=IwAR1AQB4vNxDWpxhRvUYzwH7Xv60LleJxV78wMCjr3iDaPIrDzhwDWS76KsE
https://www.telesurtv.net/news/hallan-imagen-joven-gobernante-amajac-veracruz-mexico-20230601-0037.html
https://www.capital21.cdmx.gob.mx/noticias/?p=27666
https://www.bbc.com/mundo/noticias-58892939
#Urugwaj #dyktatura
Wojskowi z czasów dyktatury skazani na 12 lat więzienia
Dwóch wojskowych z czasów urugwajskiej dyktatury wojskowej zostało skazanych na karę 12 lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane w trakcie dyktatury wojskowej w Urugwaju (1973-1985). Rubensa Francię i Francisca Macaluso skazano za uprowadzenie i torturowanie na osób należących do młodzieżówki komunistycznej. Do sądu, wojskowych podały ich ofiary, byli więźniowie polityczni, którzy w latach 1975-1978 byli przetrzymywani w budynku należącym do wojska w okolicach miasta San José. Na miejscu więźniowie byli poddawani licznym torturom, między innymi byli rażeni prądem, bici, podtapiani, a kobiety wykorzystywane seksualnie.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/militares-retirados-condenados-12-a%C3%B1os-084324979.html
https://www.dw.com/es/uruguay-condena-a-rubens-francia-y-francisco-macaluso-por-torturas/a-65800275
#Kolumbia #Gustavo Petro #Pablo Escobar
Kolumbijski rząd zaczął rozmowy z organizacjami przestępczymi z Medellín
W piątek kolumbijski rząd rozpoczął rozmowy pokojowe z przywódcami organizacji przestępczych z Medellín oraz Valle de Aburrá. Te odbywające się w więzieniu o zaostrzonym rygorze La Paz de Itagüí rozmowy są częścią polityki “totalnego pokoju” (paz total) realizowanej przez rząd Gustava Petro. Celem rozmów ma być zwalczenie przestępczości miejskiej. W rozmowach ma wziąć udział kilkanaście grup przestępczych, w tym “La Oficina”, grupa płatnych morderców, która działała na usługach Pablo Escobara. W pokojowym dialogu ma też uczestniczyć Juan Carlos Mesa Vallejo, znany jako “Tom”, któremu podlega 70% działalności przestępczej w zachodniej części Kolumbii.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/gobierno-colombiano-bandas-criminales-medell%C3%ADn-213443116.html
https://www.vozdeamerica.com/a/colombia-instala-mesa-de-paz–gobierno-bandas-criminales-de-medell%C3%ADn/7121004.html
#Peru #Fujimori #zarzuty
Keiko Fujimori z zakazem wyjazdu z kraju
Córka byłego peruwiańskiego dyktatora, Alberta Fujimoriego, była pierwsza dama i trzykrotna kandydatka w wyborach prezydenckich otrzymała 36-miesięczny zakaz opuszczania kraju w związku z toczącym się śledztwem w sprawie nazywanej “caso Cócteles”. Podobne restrykcje objęły również jej męża oraz grupę bliskich współpracowników. Są oni oskarżani o pranie brudnych pieniędzy i przewodzenie organizacji przestępczej. Proces ten ciągnie się od 2015 roku i stanowi peruwiański odprysk ogólnokontynentalnej afery “Lava Jato”.
Szefowej partii “Fuerza Popular” grozi nawet do 30 lat pozbawienia wolności.
Źródła:
https://elpais.com/internacional/2023-06-01/la-justicia-impide-a-keiko-fujimori-salir-de-peru-durante-36-meses-por-el-caso-de-corrupcion-en-su-contra.html
https://www.infobae.com/peru/2023/06/02/keiko-fujimori-y-el-caso-cocteles-el-juicio-oral-y-detalles-del-largo-proceso-por-el-que-podria-ser-condenada-a-30-anos-de-prision/
#wybory samorządowe #Meksyk
Wybory w stanie Meksyk
W niedzielę w stanie Meksyk odbędą się wybory na burmistrza stolicy kraju. Najsilniejszymi kandydatami są dwie kobiety, Delfina Gómez oraz Alejandra del Moral. Gómez jest związana ze środowiskiem prezydenta kraju, Andrésa Manuela Lópeza Obradora, natomiast Alejandra del Moral reprezentuje tradycyjnie najsilniejszą w kraju partię, obecnie opozycyjne PRI. Wyniki tych wyborów mają szczególne znaczenie, ponieważ pokażą nastroje społeczne przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku. Do udziału w wyborach jest uprawnionych ponad 12 milionów osób.
Źródła:
https://cnnespanol.cnn.com/2023/06/01/por-que-importantes-elecciones-edomex-estado-mexico-presidenciales-2024-orix/
https://cnnespanol.cnn.com/video/elecciones-votos-edomex-gobernadora-mexico-campana-politica/
A oprócz tego:
Groźby śmierci skierowane do meksykańskich dyplomatów w Peru
https://www.infobae.com/peru/2023/06/02/amenazan-de-muerte-a-diplomatico-de-peru-en-mexico-te-sacamos-del-pais-en-una-bolsa/
Bukele – cztery lata prezydencji
https://cnnespanol.cnn.com/video/4-poder-bukele-presidente-el-salvador-seguridad-ddhh-conclusiones/
Newsy zostały zebrane i zredagowane przez Klaudię Dink i Barbarę Midziak z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW w ramach serii #knaliknews