Zapraszamy do zapoznania się z newsami tygodnia przygotowanymi przez Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW!
#Nikaragua #Watykan #kryzys dyplomatyczny
Watykan zamyka ambasadę w Nikaragui
Watykan ogłosił zamknięcie swojej ambasady w Nikaragui. Decyzja została podjęta pod wpływem niedawnej wypowiedzi prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi, w której zapowiadał zerwanie stosunków dyplomatycznych z Watykanem. Managuę opuścił reprezentujący Stolicę Apostolską prałat Marcel Diouf, który udał się do sąsiedniej Kostaryki. Placówkę w Managui przejmie włoski rząd. Oficjalnie stosunki pomiędzy oboma krajami nie zostały jeszcze zerwane.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/vaticano-cierra-embajada-nicaragua-medidas-151938374.html
https://www.dw.com/es/nunciatura-apostólica-cierra-sede-diplomática-en-nicaragua/a-65037813
#Wenezuela
Dymisja ministra ds. ropy w Wenezueli
We wtorek do dymisji podał się wenezuelski Minister ds. ropy Tareck El Aissami. Decyzja jest pokłosiem oskarżenia El Aissamiego o korupcję oraz wyprowadzenie ponad 3 milionów dolarów z państwowego koncernu naftowego PDVSA. Zatrzymanych zostało także 19 innych funkcjonariuszy państwowych. W środę nowym ministrem został inżynier Pedro Tellechea. Prezydent Nicolás Maduro zapowiedział, że PDVSA zostanie “oczyszczone ze skorumpowanej mafii” poprzez “restrukturyzację na najwyższych szczeblach” koncernu.
Źródła:
https://www.dw.com/es/maduro-nombra-ministro-del-petr%C3%B3leo-a-presidente-de-pdvsa/a-65074018
#Honduras
Honduras wybuduje dwa więzienia na wzór Salwadoru
W środę władze Hondurasu ogłosiły, że planują wybudować dwa więzienia o zaostrzonym rygorze na wzór niedawno otwartego megawięzienia w Salwadorze. Docelowo każda placówka ma pomieścić 1500 więźniów. Jeden budynek ma powstać na niezamieszkałych Islas de Cisne na Morzu Karaibskim, a drugi w dżungli przy granicy z Nikaraguą. Do nowych zakładów karnych mają trafić członkowie gangów i handlarze narkotykami.
Źródło:
#Argentyna
Światowe Forum Praw Człowieka w Argentynie
W Argentynie odbyło się 3. Światowe Forum Praw Człowieka. Do Buenos Aires przyjechało tysiące aktywistów z 98 państw z całego świata. Wydarzenie skończyło się w piątek 24 marca, kiedy w Argentynie obchodzony jest Dzień Pamięci dla Prawdy i Sprawiedliwości (Día Nacional de la Memoria por la Verdad y la Justicia) upamiętniający zamach stanu z 1976 roku. Tegoroczne forum znalazło się pod ostrzałem krytyki. Organizatorom zarzuca się, że nie zaprosili krytyków reżimu na Kubie, w Wenezueli i Nikaragui. Na jednym ze spotkań wypowiadała się także Cristina Kirchner, wiceprezydentka Argentyny oskarżona o korupcję. W przemówieniu Kirchner przedstawiała się jako ofiarę lawfare.
Źródła:
#Brazylia #Chiny #Luiz Inácio Lula da Silva
Służbowy wyjazd Luli do Chin
Prezydent Brazylii zapowiedział służbowy wyjazd do Chin. Luiz Inácio Lula da Silva wraz z ponad 240 osobową delegacją ma w niedzielę polecieć do Państwa Środka, gdzie podejmie temat współpracy gospodarczej obu państw. Wśród członków delegacji znajdują się deputowani, senatorowie i przedsiębiorcy. Docelowo delegacja ma w trakcie wyprawy podpisać około dwudziestu umów handlowych. Od 2009 roku Chiny są największym partnerem ekonomicznym Brazylii. Południowoamerykańskie państwo eksportuje do Państwa Środka głównie soję i mięso.
#Salwador #teologia wyzwolenia
Salwadorczycy domagają się sprawiedliwości w sprawie księdza Romero
24 marca minęły 43 lata od zamordowania księdza Oscara Romero. Setki Salwadorczyków zgromadziło się pod kaplicą w szpitalu Bożej Opatrzności w San Salvador, w której ksiądz zginął podczas odprawiania mszy, domagając się sprawiedliwości. Pochód przeszedł od kaplicy do Katedry Metropolitalnej w San Salvador, w której ksiądz został pochowany. Morderca duchownego, oficer gwardii narodowej Marino Samayor, nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Romero był jednym z kluczowych przedstawicieli teologii wyzwolenia. Wraz z jego śmiercią w Salwadorze wybuchła wojna domowa, która trwała do 1992 roku.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/salvadoreños-piden-justicia-romero-43-202042765.html
https://es-us.noticias.yahoo.com/cejil-impunidad-caso-romero-salvador-202049212.html
#Gwatemala
Ludność rdzenna Gwatemali protestuje przeciwko kandydaturze córki dyktatora
W piątek w stolicy Gwatemali setki osób wyszły protestować przeciwko kandydaturze Zury Ríos Sosy na urząd prezydenta. Ríos Sosa jest przedstawicielką prawicy i córką byłego dyktatora kraju, oskarżonego o ludobójstwo Efraína Ríosa Montta, który rządził krajem w latach 80. po dokonaniu zamachu stanu. “Ludność rdzenna i rodziny ofiar wojny domowej nie chcą wrócić do przeszłości”, krzyczeli przez megafon przedstawiciele organizacji Asamblea Social Popular. Jak argumentują, zgodnie z gwatemalską konstytucją Ríos Sosa nie może wziąć udziału w wyborach ze względu na swoje powiązania rodzinne.
Warto dodać, że wcześniej odbywały się już protesty w obronie Thelmy Cabrery, rdzennej polityczki, która nie została dopuszczona do kandydowania w nadchodzących wyborach prezydenckich.
Źródło: https://es-us.noticias.yahoo.com/indígenas-guatemala-piden-anular-candidatura-201149611.html
#Dominikana #Szczyt Iberoamerykański
Szczyt Iberoamerykański w Santo Domingo
W piątek w Santo Domingo rozpoczął się 28. Szczyt Iberoamerykański. Na wydarzenie przybyli niemalże wszyscy prezydenci Ameryki Łacińskiej oraz Półwyspu Iberyjskiego. Na spotkaniu nie pojawiły się tylko trzy głowy państw: prezydentka Peru Dina Boluarte, prezydent Salwadoru Nayib Bukele oraz prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva. Tematem tegorocznego szczytu ma być kryzys gospodarczy wywołany pandemią oraz wojną na Ukrainie.
Newsy zostały zebrane i zredagowane przez Klaudię Dink z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW w ramach serii #knaliknews