Honduras: Matamoros Batson ogłasza nowego prezydenta, a TSE kończy liczyć głosy

Najwyższy Trybunał Wyborczy w Hondurasie (TSE) ogłosił wyniki wyborów prezydenckich. Stanowisko głowy państwa ma objąć prawnik Juan Orlando Hernández z Partido Nacional, który uzyskał 36,8% wszystkich głosów.

W swoim wystąpieniu przewodniczący TSE, Matamoros Batson, wyraził uznanie dla pracy wszystkich zaangażowanych w wybory i podkreślił, że po raz pierwszy w historii znane jest nazwisko prezydenta już po sześciu dniach od głosowania.

Jednak na oficjalne rezultaty wyborów parlamentarnych trzeba jeszcze poczekać. TSE kończy liczyć oddane tydzień temu głosy. Aby podać oficjalne wyniki trzeba wyjaśnić ostatnie nieścisłości w dokumentach, ale nie wiadomo, czy zmieni to obecną pozycję kandydatów.

Do tej pory Partido Nacional prowadzi z liczbą 48 deputowanych. Za nią, z wynikiem 39, jest Libertad y Refundación (Libre). Partia Liberal oraz Anticorrupción mają odpowiednio 25 i 13 mandatów. Pozostałe trzy partie Democracia Cristiana, Unificación Democrática oraz Innovación y Unidad uzyskały po jednym miejscu w parlamencie.

TSE na bieżąco podaje najnowsze dane i zapewnia, że do ogłoszenia ostatecznych wyników jest już bardzo blisko. W oficjalnym komunikacie instytucja chwali obywateli za największą frekwencję oraz najmniejszą liczbę oddanych nieważnych głosów w historii kraju.

Według prawa, Trybunał musi czekać do 6 grudnia na ewentualne zakwestionowanie rezultatów. Tego typu zgłoszenia nie zawsze są jednak brane pod uwagę. Aby doszło do przeglądu całej dokumentacji lub w najgorszym wypadku ponownego przeliczenia głosów, wnoszący skargę musi przedstawić przekonujące dowody na nieprawdziwość wyników.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/node/106057, http://www.americaeconomia.com/node/106088

One thought on “Honduras: Matamoros Batson ogłasza nowego prezydenta, a TSE kończy liczyć głosy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *