Honduras i Wenezuela: wznowienie eksportu paliw?

Rosną szansę na wznowienie eksportu paliw z Wenezueli do Hondurasu w ramach inicjatywy Petrocaribe, która zapewnia korzystne warunki spłaty dla krajów członkowskich. 

W 2013 roku Honduras ponownie przystąpił do Petrocaribe w związku z obaleniem prezydenta Manuela Zelayi w 2009 roku. Dotychczas rząd w Tegucigalpie  nie reaktywował jednak umowy o wysyłce paliw, co ma się zmienić w najbliższym czasie. W zeszłą środę w stolicy Hondurasu odbyło się spotkanie na wysokim szczeblu z delegacją wenezuelską, która zapewniła o chęci wznowienia eksportu paliw po korzystnych cenach.

Według informacji podanych przez przedstawicieli rządu honduraskiego, kraj ten ma możliwość zapłaty produktami żywnościowymi za otrzymaną ropę naftową. W takim przypadku, na rynek wenezuelski wejdzie honduraska kawa, cukier, olej palmowy oraz mięso wołowe i drobiowe. Konwencja Petrocaribe zobowiązuje Honduras do zapłaty 40% ceny ropy w gotówce lub poprzez produkty żywnościowe, zaś pozostała część spłaty może być rozłożona na raty. Raty te rząd honduraski musi spłacić w ciągu 20-25 lat.

Źródło: http://americaeconomia.com/negocios-industrias/honduras-negocia-con-venezuela-reactivacion-del-envio-de-combustible

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *