Dalszy ciąg boliwijsko-chilijskiego sporu

W tym roku mogliśmy się przekonać, że boliwijsko-chilijski spór o dostęp do morza trwa nadal, kiedy Evo Morales wraz z pełnym wsparciem rządu i opozycji postanowił zgłosić sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS).

Z najnowszych informacji wynika, że rząd boliwijski pracuje obecnie nad dokumentacją, która ma dowieść racji terytorialnych kraju i że zostanie ona zaprezentowana w Hadze 17 kwietnia 2014 roku. Boliwia chce udowodnić, że odzyskanie spornego terytorium i tym samym dostępu do morza, jest uzasadnione historycznie, prawnie i moralnie. Z boliwijskiego punktu widzenia, prezentacja będzie miała decydujące znaczenie dla sprawy i dlatego odbędzie się ona w asyście najlepszych boliwijskich prawników.

Chile będzie miało niecały rok, aby przygotować swoje kontrargumenty, które zaprezentuje Trybunałowi w lutym 2015 roku.

Silne przekonanie o słuszności terytorialnych roszczeń oraz zgłoszeniu sprawy do instytucji międzynarodowej było obecne w wypowiedziach prezydenta Evo Moralesa z czerwca br., kiedy to dosyć dobitnie oświadczył: „mamy wielkie zaufanie do międzynarodowych trybunałów, ponieważ wiemy, że mamy rację”. We wszystkich przemówieniach pojawiała się również krytyka chilijskiego prezydenta Sebastiána Piñery, który według Moralesa zwyczajnie kłamie próbując przekonywać, iż między dwoma krajami nie ma żadnych niewyjaśnionych kwestii terytorialnych.

Początek dzisiejszego konfliktu to koniec wieku XIX, gdy w wyniku tak zwanej wojny o Pacyfik (lub wojny o saletrę) Boliwia straciła 400 kilometrów wybrzeża oraz 120 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium na rzecz Chile.

Źródła:

http://www.americaeconomia.com/node/106995

http://www.cubadebate.cu/noticias/2013/06/10/evo-morales-reitero-que-chile-miente-sobre-diferendo-maritimo/

http://laradiodelsur.com/?p=182055

0 thoughts on “Dalszy ciąg boliwijsko-chilijskiego sporu”

  1. Ja osobiscie trzymam kciuki za Boliwie. Brak dostepu do morza wiaze sie bowiem z wielkimi ograniczeniami tranzytowymi, co niestety odbija sie na i tak slabej, i skorumpowanej gospodarce tego kraju. Mar por Bolivia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *