Copa América – ciekawostki

Za nami kolejna edycja Copa América. Tytuł po raz pierwszy zdobyło Chile. Jest jednak wiele ciekawych informacji, o których możecie nie wiedzieć. Z wielką chęcią Wam je przybliżymy.

1) Czy wiecie, że selekcjonerami wszystkich czterech drużyn, które awansowały do fazy medalowej są Argentyńczycy? Są to trenerzy: Argentyny – Gerardo Martino, Chile – Jorge Sampaoli, Paragwaju – Ramón Díaz i Peru – Ricardo Gareca. Więcej o tym przeczytacie tutaj.

2) Kapitanami obu drużyn grających w finale Copa América byli zawodnicy tego samego klubu – FC Barcelony. W Argentynie był to Lionel Messi, a w Chile – Claudio Bravo.

3) Kilka tygodni temu Lionel Messi i Claudio Bravo wygrali z FC Barceloną Ligę Mistrzów w Europie, a Arturo Vidal grający wówczas w Juventusie Turyn musiał obejść się smakiem. Wczoraj, 4 lipca br. Arturo Vidal wziął odwet na Messim i wygrał z drużyną Chile tytuł Copa América 2015. Oboma trofeami może cieszyć się w tym sezonie Claudio Bravo, bramkarz reprezentacji Chile. Jest on pierwszym zawodnikiem w historii FC Barcelony, który do zdobytej w jej barwach potrójnej korony dołożył w tym samym roku mistrzostwo kontynentu.

4) MVP (Most Valuable Player – Najbardziej Wartościowy Zawodnik) finału został Arturo Vidal, który w całym turnieju zdobył 3 bramki dla Chile.

5) Copa América 2015 była 44. turniejem z kolei. Pierwszy turniej rozegrano w 1910 r. w Argentynie, ale jest on uważany przez południowoamerykańską federację CONMEBOL za nieoficjalny.

6) Chile wygrało pierwszy tytuł w swoim piątym udziale w finale Copa América.

7) Copa América jest turniejem, który jest rozgrywany w różnych odstępach czasowych. Były turnieje rozgrywane co rok, dwa lata, trzy lata. Między pierwszym, nieoficjalnym turniejem, a kolejnym już oficjalnym minęło aż sześć lat! Obecnie turnieje rozgrywane są co 4 lata, ale jeśli drużyny zrzeszone w federacji wyrażą chęć zorganizowania turnieju w innych odstępach czasowych również jest to możliwe. Kolejna edycja odbędzie się więc już za rok, z okazji setnej rocznicy pierwszego turnieju.

8) W 2016 roku Copa América odbędzie się po raz pierwszy poza Ameryką Południową. Turniej w roku 2016 ma się odbyć w Stanach Zjednoczonych.

9) W Copa América grają nie tylko drużyny z Ameryki Południowej. Od pewnego czasu przyjęto zwyczaj zapraszania drużyn z innych konfederacji. W ten sposób w Copa América grały m.in: Meksyk, którego zapraszanie od jakiegoś czasu stało się tradycją; Honduras, USA, Kostaryka, Jamajka, a nawet Japonia!

10) Najwięcej razy w Copa América grał Urugwaj – 42 razy na 44 turnieje.

11) Najwięcej tytułów mistrza Copa América zdobył Urugwaj – piętnaście, jeden tytuł mniej ma Argentyna.

12) Najbardziej bezkompromisową drużyną finału turnieju Copa América jest Peru. Obydwa finały z udziałem tej drużyny zakończyły się zwycięstwem Peruwiańczyków.

13) Najwięcej punktów w tabeli wszech czasów we wszystkich występach zdobyła Argentyna (40 występów – 382 pkt). Drugi jest Urugwaj (42 występy – 355 pkt).

14) Królami strzelców wszech czasów w Copa América są ex aequo: Norberto Méndez z Argentyny i Brazylijczyk Zizinho, którzy strzelili w turniejach po 17 bramek.

15) Królami strzelców Copa América 2015 zostali ex aequo: Eduardo Vargas z Chile i Peruwiańczyk Jose Paolo Guérrero, którzy zdobyli po 4 bramki.

16) Jedynego hat-tricka turnieju Copa América 2015 ustrzelił Jose Paolo Guerrero w ćwierćfinale Peru – Boliwia, który Peru wygrało 3:1.

17) Argentyńczycy strzelili w turnieju 10 bramek. Aż sześć z nich padło w półfinale z Paragwajem, który zakończył się wynikiem 6:1.

18) W turnieju Copa América jedynym meczem, w którym dopuszcza się dogrywkę jest finał rozgrywek. W innych meczach fazy pucharowej, po regulaminowym czasie gry dochodzi od razu do serii rzutów karnych.

19) W finale Copa América 2015 spośród 22 graczy na boisku, grających od pierwszej minuty, tylko jeden reprezentował ligę swojego ojczystego kraju. Pozostali grają w ligach zagranicznych.

20) Drużyna Wenezueli otrzymała nietypowe wsparcie od swoich fanek podczas Copa América 2015. Prezenterki programu Desnudando La Noticia postanowiły wesprzeć swoich piłkarzy rozbierając się do naga i nagrały specjalne video, zapewniając swoją drużynę, że z każdą kolejną rundą pokażą więcej ciała. Podobną obietnicę złożyła inna wenezuelska prezenterka, która obiecała, że po wygranej w pierwszym z meczów podczas Copa América z Kolumbią zdejmie ubranie na wizji. Wenezuela wygrała 1:0, a prezenterka dotrzymała obietnicy. Więcej o tych faktach tutaj orz tutaj. Tylko dla dorosłych!

21) Diego Maradona i Pele – dwóch najlepszych piłkarzy w historii – nigdy nie zdobyli tytułu w tym turnieju.

22) W 2001 r. najlepsza w turnieju okazała się Kolumbia wygrywając wszystkie 6 meczów i strzelając 11 bramek w całym turnieju.

23) Stadion Narodowy w Chile (Nacional de Chile) gościł najwięcej meczów we wszystkich edycjach turnieju. Było ich 68.

24) Z konfederacji CONMEBOL tylko Ekwador i Wenezuela nigdy nie wygrały turnieju. Do wczoraj w tej grupie było również Chile.

Więcej ciekawostek znajdziecie tutaj.

Najlepsze memy po wczorajszym finale Copa América 2015 zobaczycie tutaj.

Źródła: http://www.meczyki.pl/memy_po_finale_copa_america,48094,filmik.html

http://deportes.elpais.com/deportes/2015/06/28/actualidad/1435521047_413576.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Copa_Am%C3%A9rica

http://www.rsssf.com/tabless/sachampfull.html

http://www.ca2015.com/en

http://chile2015.com/sabias-que-12-curiosidades-sobre-la-copa-america/?lang=en

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *