Ciąg dalszy sporów handlowych: Urugwaj potępia zachowanie Argentyny

Ubiegłoroczna decyzja Cristiny Kirchner staje się punktem zapalnym konfliktu między Argentyną i Urugwajem. Politycy urugwajscy uznali zachowanie sąsiada za „bezpośrednią agresję” i zapowiedzieli możliwość złożenia skargi przed Światową Organizacją Handlu (WTO).

Wszystko przez argentyńskie prawo, które weszło w życie w listopadzie 2013 roku. Na jego mocy argentyńskie statki mogą dokonywać przeładunku jedynie w portach, które mają zawartą umowę morską z państwem.

Urugwaj i Argentyna nie posiadają takiego porozumienia, a decyzja wydana w Buenos Aires uderza głównie w kraj Mujiki. W ostatnim trymestrze przeładunek w porcie w Montevideo w porównaniu z poprzednimi miesiącami zarejestrował ponad 40-procentowy spadek.

Luis Almagro, urugwajski Minister Spraw Zagranicznych, podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami rządu nazwał zachowanie Argentyny „bezpośrednią agresją” i zapowiedział próbę zmiany decyzji sąsiada. Stwierdził jednak, że jeśli nie uda się dojść do ugody, rząd Mujiki złoży skargę przed WTO.

Opozycja zarzuciła prezydentowi „naiwne działanie” w tym temacie i zażądała „silniejszego stanowiska” w sprawie.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/economia-mercados/finanzas/uruguay-denunciaria-ante-la-omc-medidas-argentinas-que-considera-como-agr?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *