Cacerolazo w Buenos Aires

cacerolazos-1970548w645
Foto: lanacion.com.ar

13 listopada br. w Buenos Aires miało miejsce cacerolazo. Jest to rodzaj protestu społecznego, który polega na tym, że grupa ludzi uderza w garnki, patelnie i inne podobne przedmioty w celu zwrócenia na siebie uwagi. Argentyńska manifestacja wymierzona była przeciwko rządowi, z naciskiem na korupcję i brak stabilności państwa, ale protestujący zwracali uwagę również na inflację, problem narkotyków, biedę i niesprawiedliwość sądów. Zebrali się oni w samym centrum stolicy, w okolicach Plaza de Mayo, znajdującym się przed Casa Rosada, czyli siedzibą prezydent Argentyny. Protest, nazwany 13N, został zorganizowany przez portale społecznościowe, na których w dniach poprzedzających go trwała walka jego zwolenników i przeciwników. Cacerolazo zyskało poparcie niektórych przedstawicieli opozycji.

Argentyński szef gabinetu ministrów, Jorge Capitanich, potępił protest i stwierdził, że w Argentynie „nic nie jest spontaniczne, wszystko jest zorganizowane”. Poprosił również o szacunek dla instytucji demokratycznych i o wyrażenie swoich poglądów w najbliższych wyborach w 2015 roku. „W demokracji wszyscy mają prawo do wypowiedzenia się, jednak najważniejsze jest zademonstrowanie różnic poprzez wybory. Wszyscy będą mieli szansę uczestniczyć w prawyborach w sierpniu i w wyborach w październiku”, stwierdził Capitanich.

Nie jest to pierwszy protest wymierzony przeciw rządowi Cristiny Fernández de Kirchner. We wrześniu tego roku miało miejsce podobne wydarzenie, a w ubiegłych latach zorganizowano kilka podobnych na skalę krajową.

Źródła:

http://www.lanacion.com.ar/1743861-13n-marcharon-contra-el-gobierno-en-plaza-de-mayo

http://www.mdzol.com/nota/570092-otro-cacerolazo-paso-sin-pena-ni-gloria/

http://en.wikipedia.org/wiki/Cacerolazo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *