Brytyjski film dokumentalny o zanieczyszczeniach ropą naftową w Ekwadorze atakowany przez amerykański koncern Chevron

Północnoamerykańskie konsorcjum energetyczne Chevron jest wściekłe po publikacji brytyjskiego filmu dokumentalnego obnażającego grzechy koncernów naftowych wydobywających „czarne złoto” na terenie Ekwadoru. Mottem filmu dokumentalnego jest cytat z wiersza chilijskiego noblisty, Pablo Nerudy, który twierdził, że amerykańskie koncerny traktują kraje Ameryki Łacińskiej jak bezużyteczne „republiki bananowe”. Amerykański gigant zarzuca głównie nierzetelność twórców, którzy mieli pominąć działania podejmowane przez koncerny na rzecz ochrony zasobów naturalnych w tym rejonie świata.

Faktem jest, że 13-minutowy brytyjski film dokumentalny traktuje o nierozwiązanej walce w poszukiwaniu „czarnego złota” przez koncerny amerykańskie, europejskie i latynoamerykańskie. Koncern Texaco zostaje oskarżony w nim o wprowadzenie do środowiska naturalnego ekwadorskiej Amazonii 18 miliardów galonów ropy naftowej i toksycznej wody poprzemysłowej. Wszystko to miało się odbywać w latach 1964-1992 w lasach w pobliżu ekwadorskiego miasta Lago Agrio.

Problem poruszony w tym artykule dotyczy nie tylko sytuacji w samym Ekwadorze, lecz jest zaledwie wskazaniem problemu, z jakim borykają się kraje Ameryki Łacińskiej zajmujące się wydobyciem ropy naftowej.

Źródło: http://www.theguardian.com/environment/2015/jun/17/chevron-hits-out-at-british-documentary-on-oil-pollution-in-ecuador

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *