Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka (hiszp. CIDH – Comisión Interamericana de Derechos Humanos) postulowała w czwartek 19 marca br. potraktowanie przez władze Meksyku porwania 43 studentów z miejscowości Iguala w stanie Guerrero jako wymuszonego zaginięcia. Dodatkowo Komisja zleciła meksykańskiemu rządowi dalsze poszukiwanie zaginionych w dniu 26 września 2014 roku.
Podczas konferencji prasowej z udziałem ekspertów oraz rodzin studentów z Ayotzinapy zarówno krewni poszukiwanych, jak i prawnicy domagali się od sędziów zmiany statusu śledztwa z morderstwa na wymuszone zaginięcie.
Według Międzynarodowej Konwencji w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem za “wymuszone zaginięcie” (hiszp. desaparición forzada) uważa się (art. 2) „zatrzymanie, aresztowanie, uprowadzenie lub jakąkolwiek inną formę pozbawienia osoby wolności, dokonane przez przedstawicieli Państwa albo przez osoby lub grupy osób działające z upoważnieniem, pomocą lub milczącą zgodą Państwa, po którym następuje odmowa przyznania faktu pozbawienia wolności lub ukrywanie losów bądź miejsca pobytu takiej osoby, co powoduje, że znajduje się ona poza ochroną prawa”.
Eksperci z CIDH pominęli w swoich zaleceniach wypowiedź Prokuratora Generalnego Meksyku, który oznajmił w styczniu br., że studenci zostali zamordowani, a ich szczątki spalone, po czym wyrzucone do rzeki. Prawnicy z OPA podkreślili natomiast wagę śledztwa, które doprowadziło do odnalezienia licznych masowych grobów na terenie całego stanu.
W związku z zaginięciem studentów zatrzymano do tej pory 99 osób, wśród nich burmistrza Iguali oraz innych, byłych już funkcjonariuszy państwowych. 43 aktywistów z Ayotzinapy zostało porwanych najprawdopodobniej przez lokalną policję, która oddała ich w ręce członków kartelu. Badany jest również ewentualny udział w porwaniu policji federalnej oraz sił zbrojnych.
Źródła: